Jak zabránit zamrznutí vodovodního potrubí – ochrana trubek a armatur
I v našich klimatických podmínkách nás během zimního období každoročně čekají dny, během kterých klesá teplota hluboko pod bod mrazu. Během těchto dní voda velmi rychle zamrzne a může se stát, že zamrzne i ve vodovodním potrubí. A to je velký problém, protože voda jednak pochopitelně neteče, navíc hrozí poškození trubek a armatury. Máte potrubí dostatečně chráněné před silnými mrazy? Pojďme se zaměřit na to, jakými způsoby lze zamrzání trubek zabránit.
Venkovní kohouty – existují i mrazuvzdorné
Nejprve se zaměřme na venkovní kohouty, které zamrzají vždy jako první, stačí jen pár stupňů pod bodem mrazu. Pokud nepotřebujete mít na dvoře či zahradě přístup k vodě během zimy, ventil venkovních kohoutů včas uzavřete. Učiňte tak ještě před tím, než se objeví první mrazy. Pokud jste to nestihli a kohout zamrznul, počkejte, až se oteplí, ventil uzavřete hned potom. U běžných venkovních kohoutů však hrozí riziko poškození a popraskání.
Pokud chcete riziko poškození venkovních kohoutů minimalizovat, pořiďte speciální mrazuvzdorné kohoutky. Jsou vyrobeny z kvalitních materiálů – kovů a polymerů. Jsou elastické, odolávají i silným mrazům a v případě zamrznutí vody uvnitř trubek se po rozmrznutí vrátí do původního stavu. Existují i speciální ventily, které jsou vybaveny systémem nuceného přivzdušnění. Po každém použití se ventil vyprázdní, takže v něm nezůstává voda, která by mohla zmrznout. Pokud chcete venkovní kohout používat i během zimy, opatřete jej topným kabelem, o kterém píšeme o pár odstavců níže.
Kde a kdy si na zamrzání potrubí dát pozor
Možná si říkáte, že u vás žádné zamrznutí nehrozí, že vaše vodovodní potrubí je chráněno izolací. Ne vždy ale izolace zajistí dostatečnou ochranu. K zamrzání vody dochází velmi často u bytových domů i suterénních objektů, protože potrubí není zakopané dostatečně hluboko. U běžných rodinných domů pak zamrznutí hrozí v případě, kdy se odjíždí na několik dnů mimo domov a voda zůstává v trubkách, aniž by proudila. Před odjezdem na delší dobu by se proto měla voda zastavit. Voda v trubkách zamrzá pravidelně i na chatách a chalupách. Pojďme si ukázat možnost ochrany trubek, díky kterým nezamrznou ani při silných mrazech.
Tepelná izolace trubek při silných mrazech často nestačí
Naprostým základem je použití kvalitní tepelné izolace. Na trhu jsou k sehnání různé typy tepelných izolací pro trubky a potrubí, které zabraňují tepelným ztrátám a ochrání trubky před zamrzáním. Ani kvalitní tepelná izolace ale nemůže zabránit promrznutí při velmi silných mrazech. Počítejte s tím, že při použití tepelné izolace silné 2,5 cm dojde k zamrznutí vody v trubkách při tepotách pod -10 °C.
S ochranou proti zamrznutí byste měli počítat už při stavbě domu nebo rekonstrukci. Nezapomínejte na kvalitní izolaci, a to jak trubek, tak šacht či vrtů. Ty musí být tepelně izolovány polystyren či jiným druhem izolace, a to včetně poklopu. Vyhnete se tak zbytečným problémům s rozmrazováním vody v potrubí.
Topný kabel – moderní řešení proti zamrzání
V místech, kde je reálné riziko zamrzání vodovodního potrubí, se běžně používají vyhřívací kabely. Ty je možné umístit na potrubí, které je vedeno jak pod zemí, tak nad ní. Pomocí topných kabelů můžete chránit i armatury, čerpadla a příruby. Na trhu jsou běžně dostupné i samoregulační topné kabely, které si sami podle potřeby navyšují nebo snižují teplotu na kterémkoliv místě. Topné kabely nikdy neustalujte uvnitř trubek, omotávejte je kolem nich. Dejte si pozor na případné netěsnosti ventilů a topné kabely pokládejte jen na očištěné armatury a čerpadla.
Topné kabely využijete i na zahradě nebo chalupě. Používají se na rozvody vody v sezónních objektech, venkovní kohouty, potrubí v garážích, vodoměrné šachty, rozvody vody pro napájení zvířat i čerpadla ve vrtech.
Diskuse k článku