Jak vybrat správnou hmoždinku do sádrokartonu
Přední výrobci hmoždinek a dalšího kotvícího materiálu věnují velké úsilí vývoji kvalitních univerzální hmoždinek, které jsou vhodné pro použití do…
Sádrokarton a další deskové materiály se ve stavebnictví používají s velkou oblibou. Uplatňují se při realizaci příček, podhledů a nejrůznějších konstrukcí. Máte-li v domě nebo bytě stěny či stropy zhotovené ze sádrokartonových desek, možná řešíte, jaké hmoždinky vybrat pro kotvení polic, nábytku, sanitárního vybavení nebo stropních svítidel. Na trhu narazíte na různé typy hmoždinek a kotev do sádrokartonu, které se liší svou konstrukcí a s tím související pevností a maximálním zatížením. Pojďme se na ně zaměřit podrobněji.
Kvalitní univerzální hmoždinku můžete použít i do sádrokartonu
Přední výrobci hmoždinek a dalšího kotvícího materiálu věnují velké úsilí vývoji kvalitních univerzální hmoždinek, které jsou vhodné pro použití do většiny materiálů. Špičkovou univerzální hmoždinku tak můžete bez obav použít i do sádrokartonu. Jedná se o tzv. uzlovací hmoždinky, které se po zašroubování vrutu zauzlují a vytvoří pevné spojení.
Při použití univerzálních hmoždinek do sádrokartonu se dejte pozor zejména na výběr optimální velikosti vrutu. Ten musí vždy po přišroubování jít až za konec hmoždinky, aby mohlo dojít ke kýženému uzlovacímu efektu. V opačném případě bude kotvení nedokonalé a hmoždinka bude vypadávat. Počítejte také s tím, že univerzální typy hmoždinek nejsou určené pro větší zatížení. Většina typů běžně prodávaných hmoždinek má garantované zatížení v tahu kolem 10 kg při použití deskového materiálů o tloušťce přes 12 mm.
Čtěte také: Tipy, jak správně malovat na sádrokarton
Kovové hmoždinky se závitem
Pokud chcete do sádrokartonových desek kotvit těžší předměty, sáhněte po jiné než univerzální hmoždince. Mezi nejodolnější patří kovové hmoždinky s rozpěrnými rameny, které by měly dle parametrů výrobců bez problémů zvládnou zátěž kolem 20 kg v tahu. Kovové hmoždinky se do sádrokartonu vkládají pomocí kleští.
Po zasunutí se rozpínací ramena zmáčknou a v materiálu se pevně ukotví, aniž by se při šroubování protáčela. Hmoždinky mají metrické závity, a tak nejsou určené pro použití v kombinaci s běžnými vruty. K hmoždinkám bývají často dodávány metrické šrouby s půlkulatou hlavou. Počítejte s trochu vyšší cenou, která začíná přibližně na 10 korunách za kus.
Plastové hmoždinky do sádrokartonu
Zlatou střední cestou mezi univerzálními a kovovými hmoždinkami jsou typ plastové, které jsou navržené přímo na použití do sádrokartonu. Zvládnou zatížené kolem 10 kg a dají se využít pro deskové materiály už od tloušťky kolem 8 mm. Na rozdíl od hmoždinek s rozpěrnými rameny nepotřebuje za deskou větší prostor, protože se vyznačuje krátkou rozpěrnou zónou. Na hmoždinkách se zpravidla nachází i několik podélných žeber, které mají zabránit protáčení. Díky tomu, že mají krátkou rozpěrnou zónu, se hodí zejména pro kotvení do sádrokartonu, které přímo přiléhají na původní zdivo.
„Šnek“ do sádrokartonu se zavrtá podobně jako vrut
Speciálním typem hmoždinek pro kotvení do sádrokartonu jsou takzvané šneky, které mohou být plastové nebo kovové. Plastové šneky se nevyznačují velkou nosností, na druhé straně je jejich velkou předností rychlá a jednoduchá montáž. Proto jsou ideální pro připevňování obrazů, poštovních schránek, vypínačů nebo lišt. Součástí balení speciálních hmoždinek bývá i osazovací přípravek, který montáž zjednodušuje. Hmoždinky se do sádrokartonu osazují pomocí ručního, nebo elektrického nářadí. Do materiálu se šnek zavrtá stejně jako vrut, bude v něm pak pevně držet bez protáčení.
Z upevňování předmětů do sádrokartonových desek nemusíte mít žádné obavy. Při volbě vhodného typu hmoždinky můžete bez problémů ukotvit i rozměrnější a těžší předměty. U těžších zařizovacích předmětů nebudete ovlivnění nosností hmoždinky, ale samotné sádrokartonové desky, kterou byste při montáži měli také zohlednit.
V souvislosti s tématem by vás mohly zajímat také tyto články:
Diskuse k článku