Různé typy sádrokartonových desek – v čem se liší a kde je používat
Sádrokarton patří mezi nejpoužívanější stavební materiál, který nachází využití při přestavbách, rekonstrukcích i realizacích novostaveb. Vzhledem k pestrému využití materiálu na bázi sádry a kartonu existují různé druhy, které jsou předurčené pro konkrétní typy použití. Ať už plánujete výrobu SDK příček, zhotovení podhledů nebo jiných konstrukcí, vyberte vhodnou variantu, která vyhoví konkrétním požadavkům. Seznamte se se základním rozdělením sádrokartonových desek.
Standardní sádrokartonové desky
Nejběžnějším a cenově nejdostupnějším typem sádrokartonových desek jsou ty standardní. Neobsahují žádné příměsi nebo složky, které by zlepšovaly vlastnosti materiálů. Mají bílou až světlešedou barvu a často je poznáte podle modrého písmene uvedeného na hraně desky. Klasické SDK desky se využívají pro výrobu stropních podhledů, zhotovení příček či kompletní rekonstrukce bytových jader. Jsou však vhodné jen do míst s nízkou vlhkostí a minimálními nároky na odhlučnění. Protože nemají žádnou protipožární ochranu, používají se do míst s nízkým rizikem vzniku požáru.
Protipožární sádrokartonové desky
V místech se zvýšeným rizikem vzniku požáru se používají SDK desky protipožární, které výrazným způsobem zpomalují šíření požáru. Použít je však můžete třeba i na stropní podhledy v bytových domech. Dojde-li ke vzniku požáru v bytě, bude se šířit pomaleji a napáchá méně škod. Poznáte je na první pohled, mají totiž světle červenou barvu. Jsou opatřeny speciálním nátěrem, který odolnost proti ohni výrazně zvyšuje. Většina SDK desek má rozměry 2x1,25 metrů.
Sádrokartonové desky do vlhkého prostředí
Potřebujete nainstalovat sádrokartonové desky do koupelny, kuchyně, na toaletu, sprchové kabiny nebo třeba prádelny či sklepa? Pak rozhodně sáhněte po variantě určené do vlhkého prostředí. Povrch je ošetřen speciální impregnací, která desky chrání před pronikáním vlhkosti a degradací. Tyto typy desek mají zelenou barvu, podle kterých je od klasických nebo protipožárních rozeznáte na první pohled. Počítejte však s tím, že desky určené pro použití do vlhkého prostředí jsou masivnější, a tedy i těžší. Proto je třeba nosnou konstrukci přizpůsobit tak, aby větší zatížení bez problémů zvládla.
Akustické desky
Dalším typem sádrokartonových desek se specifickými vlastnostmi jsou ty akustické. Mají modrou barvu a jsou vyrobené tak, aby dobře izolovaly hluk. Vynikají nadprůměrnou vzduchovou neprůzvučností, díky které se ruchy a zvuky šíří přes desky podstatně méně. Akustické neboli odhlučňovací desky se používají ve stropních podhledech vícepodlažních domů. Dobré jsou také při předělení ložnic a dalších místností, které mají být odhlučněné. Od samotných akustických desek však nečekejte zázraky. Pro dokonalé odhlučnění musíte použít i speciální izolační materiály, které se instalují mezi desky nebo do stropů a podlah.
Čtěte také: Jak odhlučnit byt v paneláku
Desky se zvýšenou pevností
Jedním z neduhů klasických sádrokartonových desek je jejich nízká nosnost. Pokud se běžné SDK desky používají například pro předělování stěn, neunesou větší zatížení a nejsou příliš vhodné pro připevňování polic a jiných těžších předmětů. Problém řeší sádrokartonové desky se zvýšenou pevností, na které můžete předměty zavěšovat i bez dodatečných výztuh.
Ohebné sádrokartonové desky
Potřebujete ve svých interiérech vytvořit designové oblouky, záhyby či jiné křivky? Pak sáhněte po ohebných SDK deskách, díky kterým se vyhnete ostrému napojování. Ohebné desky se vyztužují skleněnými vlákny, které zvyšují jejich pružnost. Jsou určené pro oplášťování a nejsou voděodolné, protipožární ani pevnostní. Bývají tenké – jejich tloušťka je pouhých 6 až 10 mm.
Než se vydáte do obchodu se stavebninami, promyslete si, jaké vlastnosti by měly sádrokartonové desky splňovat. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na problematiku sádrokartonových desek:
- Domácí dílna: jak opravit prasklý sádrokarton
- Tipy, jak správně malovat na sádrokarton
- Proč sádrokartonové desky praskají
- Jak snížit strop – sádrokartonové podhledy
- Předstěny ze sádrokartonu: tepelná i akustická izolace
- Montáž sádrokartonu: rychle, levně a jednoduše!
- Jak vybrat vhodné hmoždinky do sádrokartonu
Diskuse k článku