Jak vybrat kuchyňský dřez a neudělat krok vedle
I když většinu mytí dnes obstará myčka, je dřez nedílnou součástí každé kuchyně. Při vaření jej využíváme téměř neustále, ať už kvůli mytí potravin, nebo odkládání surovin i nádobí. Pokud vás čeká rekonstrukce nebo výstavba nové kuchyně, na výběr kvalitního dřezu nezapomínejte. Na trhu narazíte na dřezy v různých cenových hladinách a provedeních. Připravili jsme pro vás přehledný manuál při výběru kuchyňského dřezu, díky kterému se rozhodnete správně.
Jednoduchý, dvojitý, nebo rohový?
Než se pustíte do výběru konkrétního dřezu, měli byste si rozmyslet, jaký typ byste vlastně chtěli v kuchyni mít. Na trhu jsou k sehnání jak menší jednoduché dřezy, tak větší dvojité, nebo dokonce rohové. Jednoduché dřezy jsou ideální volbou do menších domácností, kde je velikost kuchyňské linky značně omezená. Jednoduché dřezy se vyrábí jak kulaté, tak hranaté, mohou být doplněny i odkapávací plochou.
Dalším typem jsou dvojité dřezy, které jsou skvělým pomocníkem v početnějších domácnostech. Jsou praktické, protože jedna část může sloužit například k odkládání špinavého nádobí a druhá k mytí potravin. Některé dvojité dřezy jsou konstruované tak, že jedna z částí slouží právě jako mycí vanička, takže bývá menší a vyvýšená. Samostatnou kategorii tvoří dřezy rohové, které ale nemusí být zrovna praktické. Používají se především tam, kde vzhledem k instalaci vody či konstrukci linky není možné dřez umístit jinam.
Kuchyňský dřez – čím hlubší, tím praktičtější
Samozřejmě platí, že čím větší dřez budete mít, tím bude manipulace s předměty a potravinami jednodušší. Vždy je ale důležité vybírat velikost rozumně a ne na úkor pracovní plochy, která je důležitější. Při výběru nového dřezu vy vás pak neměly zajímat jen rozměry, tedy výška a šířka, ale také hloubka. Především levnější dřezy se vyrábí mělčí, takže se do něj stěží vejde větší nádobí, voda navíc často stříká všude kolem. Ideální hloubka kuchyňského dřezu by měla být minimálně 19 cm. Výhody hlubokých dřezů poznáte velmi brzy.
Zaměřte se na způsob montáže dřezu
Při výběru nového kuchyňského dřezu není důležitý jen tvar a provedení, ale také způsob montáže. Už při plánování kuchyňské linky a celé kuchyně byste si měli dobře rozmyslet, jakým způsobem by se dřez měl montovat. Existují různé typy dřezů, nejčastější jsou ty, které se montují na kuchyňskou desku. Tyto dřezy se nejčastěji instalují na kuchyňské desky z dřevotřísky a vyznačují se lehce vyvýšeným okrajem. Drobnou nevýhodou je potřeba častějšího uklízení kvůli zatékání a zanášení nečistot pod okraje.
Praktičtější jsou vnořené dřezy, které se instalují zespodu kuchyňské linky. Snadno se udržují a splývají s pracovní plochou. Vzhledem k tomu, že hrany linky přichází mnohem častěji do kontaktu s vodou, se tento typ dřezů používá jen u linek z mramoru, kamene a dalších voděodolných materiálů.
Přehled materiálů, ze kterých se dřezy vyrábí
Při pořizování nového kuchyňského dřezu narazíte na trhu na výrobky z různých materiálů, které se liší vzhledem, ale také vlastnostmi. Pojďme si některé z nich představit:
-
Nerez – nejrozšířenější materiál, ze kterého se dřezy vyrábí. Vyniká cenovou dostupností, odolností a snadnou údržbou. Kvůli typickému kovovému vzhledu se ale nehodí do všech kuchyní. Při výběru pořizujte jen kvalitní nerezové dřezy o tloušťce plechu 0,6 mm a více.
-
Granit – granitové dřezy se v moderních kuchyních objevují stále častěji. Svám vzhledem připomínají přírodní kámen a k dispozici jsou v různých barevných provedeních. Vynikají svou pevností, odolností a nenáročností. Při výběru granitového dřezu je ale důležité pohlídat složení materiálu. Kvalitní výrobky by měly mít alespoň 80 % křemenných písků, v opačném případě případě nemusí být tak odolné a jsou šizené dalším levnějším materiálem.
-
Tectonitový dřez – pevný a odolný. Obsahuje skelná vlákna. Vnitřní výplň dřezu je bílá. Dřez je kvalitní, ale náchylnější na poškrábání. Na bílém povrchu mohou být navíc škrábance viditelné.
-
Keramika – popis keramických dřezů v pokračování článku
Diskuse k článku