Jak si vyrobit rýmovníkový sirup a mast
Už nějaký ten pátek si doma pěstujete rýmovník a rozrostl se vám do nebývalých rozměrů? Kromě rozmožování máte jedinečnou možnost pustit se do jeho zpracování. Rýmovník pomáhá při nachlazení, kašli, zánětech průdušek, navíc podporuje imunitní systém. Z listů rýmovníku lze připravit různé bylinné přípravky. Zaměřme se na to, jak si doma během chvilky vyrobit domácí rýmovníkový sirup a rýmovníkovou mast.
Rýmovníkový sirup
Příprava rýmovníkového sirupu je snadná, navíc vám zabere jen pár minut. Sirup pak můžete přidávat do vody, kaší, moučníků, při nachlazení jej pak můžete konzumovat přímo na lžíci.
Pro přípravu rýmovníkového sirupu budete potřebovat:
- Alespoň 30 rýmovníkových lístků střední velikosti
- 1 kg třtinového cukru
- 1 l vody
- Přidat můžete i citron a pomeranč
Příprava rýmovníkového sirupu
A jak tedy rýmovníkový sirup připravit? Do dostatečně velkého hrnce vložte očištěné listy rýmovníku, přidejte na plátky nakrájený citron a pomeranč a zalijte horkou vodou. Přiklopte poklicí a nechejte 1 až 2 dny louhovat. Následně výluh přeceďte přes jemné síto, přidejte kilogram třtinového cukru a přiveďte k varu. Rýmovníkový výluh se sirupem vařte tak dlouho, dokud nezhoustne a nezíská klasickou sirupovou konzistenci. Poté hotový sirup přelijte do očištěné nádoby a umístěte do tmavé místnosti.
Léčivá mast z rýmovníku
Kromě sirupu si můžete z rýmovníku připravit i skvělou léčivou mast, kterým si můžete potírat hrudník nebo odřený nos. Kromě rýmovníku můžete do masti přidat i další bylinky, například levanduli nebo heřmánek. Mastičku připravíte z domácího vepřového sádla, případně z lékařské vazelíny či kokosového oleje.
Tuk rozpusťte a přidejte do něj nadrcené bylinky včetně rýmovníku. Hodinu zahřívejte a poté odstavte na 24 hodin. Následující den proces opět zopakujte, tuk tedy zahřívejte a bylinky v něm povařte. Rozpuštěný tuk přeceďte přes plátno a přelijte do skleničky nebo misky. Nechejte ztuhnout. Hotovou mast skladujte v temnu a suchu.
Přečtěte si i další články o léčivých bylinách:
Diskuse k článku