Jak připravit balkon na jaro a nadcházející sezónu
Sluneční paprsky, které pomalu pronikají do našich domácností, nás upozorňují, že se jaro blíží. Pokud jste už na podzim ze svého balkonu sklidili veškerý nábytek, rostliny i dekorace, je nejvyšší čas připravit jej zase na nadcházející sezónu. Větší práce vás čeká zejména v případě, že jste během zimy používali balkon spíše jako skladiště. Máme pro vás několik tipů, jak připravit balkon na jaro a na co všechno se nejen při úklidu zaměřit.
Ukliďte podlahu a v případě potřeby ji zrenovujte
Během zimního období dostává na balkoně nejvíce zabrat podlaha. Závisí především na typu materiálu, ze kterého je vyrobena. Minimální údržbu vyžadují betonové podlahy na balkonech, které stačí obvykle zamést, případně opláchnout nebo vyčistit wapkou. I betonová podlaha se může po několika letech poškodit, což se projeví zejména oprýskaným nátěrem a vznikajícími prasklinami. Pokud tak na podlaze nějaké závady odhalíte, podlahu zrenovujte. Praskliny vyplňte speciální maltou a povrch důkladně vyhlaďte. Jednou za čas ji přetřete barvou na beton. Podlaha pak bude nejen hezky vypadat, ale vydrží vám delší dobu.
Na podlahu se zaměřte i v případě, používáte-li jiný typ podlahové krytiny. Zejména v příkladě plovoucích podlah nebo umělé zeleně je třeba jednou za čas podlahu rozebrat a vyčistit podklad. U umělého trávníku dochází často k výskytu plísní a srážení vlhkosti, a tak je nejlepší jej po letech vyhodit a pořídit nový. Čistá podlaha bez viditelných závad je zkrátka základem každého balkonu.
Ukliďte a ošetřete parapety a zábradlí
Po zimě je namístě zkontrolovat i kvalitu zábradlí. V případě kovového typu ověřte jeho pevnost a jsou-li spoje připevněny šrouby, přitáhněte je. Kovové zábradlí si také zaslouží jednou za čas renovaci v podobě nového nátěru. Máte-li zábradlí z nerezové oceli, povrchovou úpravu řešit nemusíte. Vždy však konstrukci očistěte od všech nečistot a nánosů.
Nezapomeňte ani na úklid parapetů, na kterých se během několika měsíců usadila vrstva prachu, písku, hlíny a jiných poletujících nečistot. Kovové parapety můžete také přelakovat, případně popřemýšlet nad jejich kompletní výměnou.
Poškozená konstrukce zábradlí může být nebezpečná!
Vybavte balkon zahradním nábytkem
Ve chvíli, kdy budete mít prosto balkonu vyčištěný a jednotlivé konstrukční prvky opravené či zrenovované, můžete se konečně pustit do zařizování venkovního prostoru. Je jen na vás, pro jaké vybavení se rozhodnete v závislosti na možnostech daného prostoru. Na balkony doporučujeme používat kvalitní zahradní nábytek.
Dobrou volbou je například nábytek z umělého ratanu, který se snadno udržuje a vypadá podstatně lépe než klasický plastový. Kromě zahradních židlí nezapomeňte na venkovní stůl. V posledních letech jsou obzvláště oblíbená houpací křesla typu „vajíčko“, která se připevňují buď do stropu, nebo mají samostatnou nosnou konstrukci. Při instalaci na strop si vždy zjistěte informace i nosnosti a možnostech stavebních úprav a váš záměr nahlaste SVJ nebo družstvu.
Rostliny a dekorace
Nedílnou součástí balkonu jsou rostliny, které vnesou kus přírody i do městské zástavby. O výběru a pěstování balkonových rostlin jsme psali už několikrát, přečtěte si proto některý z předchozích článků:
- Balkonové květiny ozdobí i váš balkon
- Balkonové květiny v novém trendu
- 6 různých balkonových květin, které si zamilujete
- Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem
Kromě rostlin mají na balkoně své místo i dekorace, které prostor zútulní. Může se jednat například o nádoby, koše, svícny, lampy a podobně. Snažte se i v exteriérovém prostoru držet jednotného konceptu a nepřežeňte to s kombinací mnoha barev a materiálů. Na balkonech skvěle vypadají dekorace z přírodních materiálů, volte však takové, které odolají i dešti. Současně by měly být dostatečně těžké, aby z balkonu neodlétly ani při silnějších větru.
Chcete si svůj balkon zvelebit a hledáte dobrý zdroj inspirace? Nenechte si ujít náš minulý článek, ve kterém jsme představili 8 tipů na inspirativní balkony, které vám vyrazí dech.
Diskuse k článku