Jak postupovat, když objevíte sršní hnízdo
Na našem území se příliš mnoho živočichů, kteří by budili respekt a mohli člověka ohrozit na zdraví, nevyskytuje. Po zmiji či divokém praseti vnímáme jako nebezpečné živočichy sršně, kteří se bohužel mohou objevit i u nás na zahradě, v kůlně nebo na jiném místě poblíž našich domovů. Jejich výskyt nám rozhodně radost neudělá, sršni totiž budí respekt jak svou velikostí a hlasitým bzučením, tak reakcí sršního bodnutí. Pojďme se krok za krokem podívat na to, jak postupovat, když na sršní hnízdo narazíme.
Našli jste sršní hnízdo? Zachovejte chladnou hlavu
Pokud jste narazili na hnízdo sršňů, pravděpodobně se vám rozbušilo srdce. Zachovejte ale chladnou hlavu a nepouštějte se do žádných zbrklých řešení, která by mohla skončit fatálně. Sršeň totiž na člověka nezaútočí do doby, dokud se necítí být ohrožen. Pokud sršní hnízdo necháte ladem, z útoku sršňů nemusíte mít obavy. Pokud by vás ale napadla do hnízda nějakým předmětem dloubat, strkat či jej jiným způsobem začít ničit, v tu chvíli se na vás sršni vrhnou a nemusí to pro vás skončit vůbec dobře.
Na opuštěných místech můžete sršní hnízdo ponechat
Pokud jste objevili sršní hnízdo v místech, kde se lidé běžně nepohybují, můžete ho tam ponechat. Nejčastěji se může jednat o velké opuštěné stodoly, seníky a podobně. Obvykle stačí počkat do podzimu, protože každé sršní hnízdo na podzim vymírá. Přežije jen královna, která obvykle hnízdo na podzim také opouští a na jaře zakládá nové.
Na podzim se tak do místa s hnízdem můžete opět vydat a odstranit jej ve chvíli, kdy bude prázdné. Na jaře pak pohlídejte, jestli se sršni nerozhodli postavit hnízdo v blízkém okolí znovu, není to ale příliš pravděpodobné. Sršni jsou si totiž vědomi rizika šíření parazitů, a tak si záměrně volí nová místa.
I takhle může vypadat sršní hnízdo.
Když je odstranění sršního hnízda nezbytné, obraťte se na hasiče
Pokud je vám přítomnost hnízda sršňů nepříjemná a ohrožuje vás, nepouštějte se raději do likvidace svépomocí a obraťte se na odborníky. Jednou z možností je kontaktovat místní hasičský sbor, který má s odstraňováním sršňů zkušenosti. Hasiči jsou však povinni odstranit hnízdo sršňů jen v případě, jedná-li se o obecné ohrožení.
Pokud tak máte hnízdo u vás na zahradě, kam nikdo jiný nemá přístup, mohou vás hasiči odmítnout. Vždy záleží na ochotě jednotlivce a celkovém vyhodnocení situace. Řada měst a obcí spolupracuje také s dobrovolnými hasiči, kteří jsou na tyto situace připraveni a o odstranění sršního hnízda se postarají oni.
I královna zpravidla opustí na podzim své hnízdo.
Sršně odstraní deratizační firma
Pokud hasiči nevyhodnotili přítomnost vašeho sršního hnízda jako obecné ohrožení, pak vám pravděpodobně doporučili obrátit se na deratizační firmu. Zkušený deratizér se postará o odstranění sršního hnízda během několika hodin, počítejte ale s tím, že za služby zaplatíte přibližně 2 tisíce korun.
Sršni působí děsivě a mohou způsobit nepříjemné, někdy i život ohrožující pobodání, díky své velikosti a hlasitosti však vypadají nebezpečněji, než ve skutečnosti jsou. Pokud je necháte být, pravděpodobně na vás nezaútočí. Rozhodně se ale nepouštějte do likvidace hnízda svépomocí a vyhýbejte se radám o domácím vypalování hnízda, srážení a podobně. Hasiči a deratizéři mají k dispozici kvalitní techniku a speciální oděv, díky čemuž zvládnou odstranění rychle a bezpečně.
Diskuse k článku