Chraňte se před hmyzem – připravte si domácí repelenty
S příchodem letní sezóny se každoročně potýkáme s nálety komárů i útoky žíznivých klíšťat. Ať už vyrážíte do přírody, nebo chcete trávit volné dny doma na zahradě, měli byste se proti bodavému a kousavému hmyzu chránit. Na trhu narazíte na nespočet repelentů, mnohé z nich však ale nejsou příliš šetrné k pokožce. Přírodní repelenty si přitom můžete připravit i doma, a to za pár korun. Máme pro vás několik tipů.
Vůni citronu nemá hmyz dvakrát v oblibě
Většině z nás citronové aroma voní, u hmyzu je tomu ale naopak. Pokud na stůl postavíte džbán s citronádou, hmyz se mu bude zřejmě obloukem vyhýbat. Toho využijte při výrobě domácího repelentu. Typické aroma má také citronová tráva, se kterou spolehlivě odeženete velké množství polétavého hmyzu.
Jak účinně bojovat s vosami – 5 osvědčených tipů
Chraňte se před komáry a klíšťaty repelenty, které opravdu fungují
Jak si takový repelent připravit? Stačí, když kousky citronové trávy rozdrtíte, naložíte do olivového oleje a necháte dva až tři týdny louhovat na tmavém místě. Potom stačí repelent přelít do lahvičky nebo postřikovače a aplikovat přímo na pokožku. Nejen, že odeženete komáry a další otravný hmyz, ale současně pomůžete své pokožce. Po aplikaci olivového oleje bude jemná a hebká.
Pelyněk se v boji proti hmyzu používá od středověku
Byliny jsou v boji proti polétavému hmyzu účinné. Patří mezi ně i pelyněk, se kterým lidé odháněli hmyz už v období středověku. Pokud ve vašem okolí pelyněk roste, natrhejte si několik čerstvých listů, promněte je v rukou a silice neneste i na další části těla. Komáři se vám raději vyhnou.
Pijte pivo a jezte česnekové pokrmy
Repelenty sice zpravidla nanášíme přímo na pokožku, ale hmyz můžete odhánět i konzumací různých typů potravin. Čím to je? Může za to náš pot, se kterým vyloučíme a aromatické látky, které polétavému hmyzu zrovna nevoní. Pro maximální účinek je třeba konzumovat silně aromatické látky, nejlépe funguje česnek. Ať už si dáte velkou porci česnekového dipu nebo jiného silně voňavého pokrmu, budete látky vylučovat a hmyzu zapáchat. Odborníci na přírodní medicínu pak doporučují i přiměřené pití piva. Obsahuje totiž vitamín B, který odpuzuje klíšťata. „Béčkové“ vitamíny se nachází i v kvasnicích, dobře fungují i potravinové doplňky s vysokým obsahem B vitamínu.
Recept na repelent z čerstvých bylin
Pokud vám přijde aplikace domácího repelentu zakládajícího se na jediné složce jako málo, můžete vyzkoušet výrobu komplexnějšího přípravku. Přináším vám recept na repelent z čerstvých bylin, který se nám při venkovní oslavě dobře osvědčil – komáři sice venku poletovali, ale až na výjimku nikoho nebodly. Pro přípravu budete potřebovat:
- 60 g čerstvých listů máty peprné
- 60 g lístků rozmarýnu
- 80 g čerstvé nebo sušené levandule
- Pár listů libečku
- 3 lžičky jablečného octa
Do mísy vložte všechny byliny a zalijte litrem vroucí vody. Nechejte hodinu louhovat a až voda zcela vychladne, přeceďte ji. Bylinný odvar smíchejte s jablečným octem a promíchejte. Pak stačí jen přírodní repelent nanést do rozprašovače a nanést na pokožku. Budete vonět po bylinkách a hmyz na vás nebude mít chuť.
Zajímáte se o problematiku bylinek? Nenechte si ujít související články:
- Sbírejte bylinky, které v březnu a dubnu rostou na zahradě
- Návod na zpracování bylinek, které sklidíte před zimou
- Konzervace bylinek: sušení, mražení a nakládání
- Máte problém se zimomřivostí? Pěstujte bylinky
- Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?
- 7 bylinek, kterým se na vašem balkonu bude dařit
Diskuse k článku