Jak pěstovat begonie
Begonie jsou rostliny, které pocházejí z deštných pralesů v tropických a subtropických částech Ameriky. V našich zeměpisných šířkách jsou ale poměrně velmi oblíbenými okrasnými květinami, které nejsou nijak zvlášť náročné na péči. Přesto je však při pěstování begonií dobré držet se několika jednoduchých zásad.
Begonie jsou velmi rozsáhlým druhem, jejich odrůd existuje okolo tisícovky. Nejen, že se některé begonie hodí pro pěstování doma, jiné zase na zahradu do záhonku či ven na balkon, ale mohou být dokonce jak jednoletky, tak trvalky. Dělí se také na begonie okrasné květem a begonie okrasné listem.
Jakou potřebují begonie teplotu?
Begonií tedy existuje celá řada vyšlechtěných kultivarů. Většina druhů ale pochází z tropického prostředí, a proto jsou při pěstování begonií teplé podmínky na místě. Pokud tedy bydlíte v chladném bytě, asi s begoniemi moc neuspějete.
Substrát pro begonie
Substrát pro begonie by měl obsahovat dostatek humusu. Ideální tedy je samozřejmě doma vyrobený kompost. Půda pro begonie by však neměla být příliš zamokřelá, ale také ne zcela vyschlá. Pokud nemáme k dispozici domácí kompost, použijeme směs rašeliny a písku obohacenou o malé kousky dřevěného uhlí.
Hnojení begonií
Pokud nejsme vyloženě proti hnojení průmyslovými hnojivy, přibližně jednou za týden přidáme do zálivky také trochu hnojiva pro pokojové rostliny. Pokud máme begonie okrasné listem, použijeme hnojivo pro listem okrasné rostliny, u begonií okrasných květem použijeme logicky hnojivo pro rostliny okrasné květem.
Zálivka pro begonie
Při pěstování begonií musíme samozřejmě myslet také na pravidelnou zálivku. Jako u většiny květin se hodí odstátá vlažná voda. Begonie není dobré zalévat tak, aby se voda dostala na listy, ale zaléváme je raději odspodu.
V průběhu celého roku je u begonií na místě obírat oschlé listy a jednou za dva roky je přesadit do nového substrátu. Begonie je také velmi vhodné zaštípávat a různě zkracovat. Nemusíme se toho příliš bát, begonie totiž velice dobře snáší řez a jsou v tomto směru dosti odolné. Navíc tím podpoříme případné rozkvetení begonie.
Kolik vyžadují begonie světla? A jakou teplotu?
Při pěstování begonií bychom měli myslet také na to, že většina těchto rostlin vyžaduje takzvaný světlý stín či rozptýlené světlo. Neměli bychom tedy begonie většinou stavět na úplně přímé sluneční světlo. Většině begonií vyhovují teploty okolo 25°C, přičemž v zimě by neměly klesnout pod 19°C.
Množení begonií
Begonie je poměrně snadno možné rozmnožovat řízkováním. A to buď listovými řízky, nebo stonkovými. Řízky je dobré odštípávat spíše v létě nebo na konci jara a po odebrání je nechat zakořenit ve vlhké rašelině smíchané s pískem. Vhodná teplota pro kořenění begonií je rozmezí 21 až 26°C a důležitá je hlavně vysoká vlhkost vzduchu.
Škůdci a choroby begonií
Begonie mohou být, jako většina rostlin, napadeny řadou škůdců. Těmi klasickými jsou mšice, štítěnky nebo puklice. Pokud však zjistíme, že se na listech begonií objevily skvrny, dáme si větší pozor na zálivku nebo přílišné přímé slunce. Právě tyto faktory mohou být v případě špatné míry pro begonie rizikovým faktorem.
Diskuse k článku