Jak ochránit auto v zimě aneb Rady a tipy, jak se vyhnout nepříjemnostem s autem
Každý řidič by měl vědět, jak se starat o své auto v zimě, aby tuhé mrazy, sníh a také sůl na silnici přežilo bez problémů. Je potřeba motor auta před jízdou zahřát? Jak nejlépe mohu rozmrazit auto po kruté mrazivé noci? A jak mohu ochránit auto před solí na silnici? Na všechny otázky vám v článku rádi odpovíme a přidáme i několik tipů navíc.
Auto v zimě ochrání plachta na auto
Především je vhodné, abyste auto neparkovali jen ta venku, ale dávali jej na noc do garáže. Auto je zde chráněné nejen před mrazem, ale i sněhem. Pokud však garáž nemáte a auto musíte nechávat venku, doporučuje se plachta na auto. Plachty jsou nepromokavé a tudíž se nemusíte bát, že se vám přilepí na sklo. Plachet na auto je několik druhů:
- speciální plachty proti námraze
- plachty, které pokryjí celé auto
- plachty pouze na čelní a boční skla
Pokud vám skla na autě zamrznou, k dostání je mnoho účinných prostředků, jak se s tímto nepříjemným problémem pobrat, protože ne vždy nám postačí vlažná voda. Led ze skla rozhodně nezkoušejte odstranit stěrači, protože si tak poškodíte gumičky. Spíše si auto vybavte kvalitní stěrkou.
Auto v zimě neparkujte s ruční brzdou
Když budete parkovat auto někde na ulici, dávejte si pozor na okolní budovy. Může se stát, že vám na auto spadne kupa sněhu anebo velký rampouch. Ráno vás tak při cestě do práce může čekat nepříjemné překvapení, se kterým budete mít jen trápení.
Pozor byste si měli dávat i na to, jak auto brzdíte. V zimě se nedoporučuje nechávat v autě zataženou ručí brzdu. Proč? Vlhkost může zkondenzovat a zablokovat kola i po uvolnění ručí brzdy. Lepší je nechat zařazenou první stupeň rychlosti.
Jak chránit auto před solí?
Velkým nebezpečím pro auta je, také kromě mrazu a sněhu, sůl na silnicích. Samozřejmě auta jsou dnes proti tomu chráněna mnohem více než kdy dříve. Ovšem péče o spodek auta je v zimě důležitý. Proto byste měli auto v zimě čas od času umýt ze spodu, abyste auto zbavily soli a dalších agresivních látek. Navíc vrstvy sněhu a špíny dokáží zaktivovat rez. Pravidelným mytí auta prodloužíte svému miláčkovi životnost až o několik let.
Než budete auto umývat anebo jej vezmete do myčky, měli byste si dávat pozor na to, jaká je venkovní teplota. Auto se nedoporučuje mýt v době, kdy je teplota bod bodem mrazu. Jestli však auto potřebujete i tak nutně umýt, vezměte ho na chvíli na projížďku. Tím se auto zahřeje, čemuž předejdeme teplotnímu šoku. Také se doporučuje, abyste si auto ještě před zimou navoskovali. Voska na auto vytvoří tenkou vrstvu, která chrání lak a snižuje špinění auta.
Jak je to se zimním startováním auta?
Lámete si hlavu, zda je lepší auto před domem zahřát anebo zvolit poklidnou jízdu? Odborníci rozhodně doporučují druhou variantu. Chráníte tak motor, ale ušetříte i palivo. Když auto stojí a vy se jej snažíte zahřát, spotřebujete mnohem více paliva, než když se pomalu rozjedete a zahájíte tak cestu se studeným motorem. A jak tedy po chladné noci auto nastartovat?
- Nastartujeme motor, ale nevytáčíme jej.
- Necháme jej pár sekund na volnoběh.
- Poté se pomalu rozjedeme.
- Postupně přeřazujeme na vyšší stupeň.
- Jízda by měla být pár minut spíše pomalejší.
Auto v zimě: co vám nesmí rozhodně chybět v autě
Zimní počasí je kruté nejen k lidem, ale i motorovým vozidlům. Musíte ráno odmrazovat auto, odmetat sníh anebo seškrabávat zledovatělá okna. Velice snadno můžete také na zledovatělé silnici dostat smyk a sjet do příkopu. Připraveni byste v zimě měli být na cokoliv. Co by tedy nemělo v autě v zimě chybět, kromě povinné výbavy?
- škrabka na okna
- smeták na odmetání sněhu
- sněhové řetězy
- deka na zahřátí (např. pro případ záseku v zácpě)
- zimní pracovní rukavice
- teplá čepice
- dlouhé startovací kabely
- lopatka
- lahev vody a energetické tyčinky
Pokud se chystáte na zimní dovolenou do hor, rozhodně byste si měli všechny tyto věci opatřit. A vyjíždět byste neměli bez plné nádrže. Prázdná nádrž autu nesvědčí, jelikož palivo rychle promrzá.
Diskuse k článku
Zdenek1
Daniel