Jak nejlépe na přezimování begónie. Poradíme dva způsoby ochrany begónií
Begónie se řadí k nejznámějším okrasným rostlinám, které se mohou pyšnit mnohými druhy a pestrobarevnou škálou barev. Většina druhů pochází z tropických oblastí, a proto vyžadují hodně tepla. Rostou sice ještě teď, ale vy si už můžete připravit begónie k přezimování.
Begónie: přezimování begónie zvládne každý
Pokud chcete z begónií těžit i další sezónu, je nejlepší čas na to, abyste si připravili své milované begónie k přezimování. Nejedná se o složitý proces a pokud se budete držet našich rad, dozajista se bude na jaře moci pochlubit nádhernými květy, které rozzáří celý dům i zahradu. Mezi odborníky panují malé neshody, jak správně begonii zazimovat. Radí se dva odlišné postupy jak na přezimování begónií. Vy můžete vyzkoušet oba dva a poté se držet toho, který je podle vás pro begonie k přezimování nejlepší.
Přezimování begónie – přestaňte zalévat již v září
Nejdříve je při přezimování begónie potřeba, abyste ukončili její vegetační cyklus. Podle první rady byste měli přestat begónii zalévat již v září a čekat, až zavadnou. Poté, co bude begónie zavadlá je potřeba, abyste hlízy vyjmuli ze země a nechali oschnout. Hlízy begónie je nutné pečlivě očistit a pořádně prohlédnout. Pokud objevíte na hlízách begónie podezřelé skvrny, škůdce nebo nějaké další poškození, dejte je bokem od zdravých begónií.
Čtěte také: Jaké jsou nejčastější chyby při zazimování begonií
Hlízy begónie při přezimování jednotlivě zabalte do suchého novinového papíru a naskládejte například do krabice a uschovejte na nějakém suchém místě. Teplota při přezimování begónie by měla být nižší než 15 °C, proto se jako nejvhodnější prostředí jeví sklep nebo chodba. Teplota by ovšem neměla klesnout pod 2 stupně nad nulou.
Přezimování begónie – begónii na zahradě přihnojujte
Druhým, zcela odlišným způsobem, jak begónie přezimovat, je přihnojování v průběhu celého září až do poloviny října. Tímto způsobem mohou begónie načerpat dostatek živin a síly pro zvětšení hlíz, které rostou právě v období brzkého podzimu. Pokud je počasí ještě koncem října příznivé, můžete nechat begónie na zahradě až do této doby. I když přijdou lehké mrazíky, begóniím to nevadí. Až poté se doporučuje přemístit hlízy begónií domů a zazimovat je.
Postup pro přezimování begónii je nyní stejný, jako v prvním případ. Hlízy očistíme, a ty zdravé uschováme. Pokud máme begónií k přezimování mnoho, lepší je vystlat bedničku pilinami nebo suchou rašelinou. Do takto připravené bedny naskládáme hlízy vegetačním vrcholem vzhůru, zasypeme a necháme ve sklepě či chodbě.
Kdy begónie znovu vysadit
Již v únoru můžete vytáhnout hlízy na světlo a zdravé nepoškozené hlízy begónie sázet do substrátu s příměsí rašeliny. Ven je ale ještě nedávejte! Zasadit na zahradě nebo dát begónie v truhlíku ven můžete až ke konci května. V tomto jarním měsíci již nehrozí žádné mrazíky, které by begónie nemusely ve zdraví přečkat.
Nenechte si ujít náš nový článek, ve kterém se zaměřuje na nejčastější chyby při přezimovní begonií.
Diskuse k článku