Jak na vyhloubení nové studny? Přečtěte si užitečné rady.
Mít vlastní studnu je výhodné hned z několika důvodů. Nezávislý zdroj pitné a čisté vody oceníte na rekreační chatě, kde nejsou rozvody, ale i u rodinného domu. Vrtání nové studny už ale zdaleka není tak jednoduché jako dříve. Co všechno musíte dodržet a jak si zajistíte novou studnu, která bude vyhovovat všem předpisům? To se dozvíte v tomto článku.
Bez návštěvy stavebního úřadu se neobejdete
Pokud uvažujete o vyhloubení vlastní studny, připravte se na to, že se nevyhnete několika návštěvám stavebního úřadu a čeká vás hromada papírování. Stavební úřad totiž musí stavbu studny nejen povolit, ale také ji na závěr zkolaudovat. Požadavky jednotlivých úřadů jsou přitom často odlišné. Některé požadují posudek hydrogeologa, který prověří kvalitu podloží a vody, jiné se zase spokojí s průzkumným vrtem, který následně dodatečně schválí jako studnu. Ideální proto bude, když váš stavební úřad osobně navštívíte a informujete se o tom, jaké dokumenty je nutné pro schválení studny dodat. V žádném případě se nepouštějte do ničeho jen tak na vlastní pěst, zaplést se s úřady se totiž často nevyplácí.
Studnu nekopejte sami, obraťte se na specializovanou firmu
Jednou z podmínek pro hloubení studny je, že vám ji musí vyhloubit specializovaná studnařská firma, která má všechna potřebná oprávnění k činnosti. Solidní firma vám navíc poradí i se zmíněným papírováním a žádost o stavební povolení i další dokumenty vám pomůže správně vyplnit.
Před tím, než začnete vrtání studny plánovat a hledat vhodné studnaře je však dobré se ujistit, že je na vašem pozemku dostatek kvalitní vody. Možností máte několik, můžete se obrátit například na proutkaře, který by měl určit jak silný a hluboký pramen se na daném místě nachází. Nebo můžete hledání vody přenechat specializované firmě, kde podle druhu podloží najdou vyhovující a dostatečně silný pramen.
Vrtání, kopání či střílení? Možností jak vyhloubit studnu je několik
Možností, jak studnu vyhloubit je několik. Vrtání studny patří mezi nejčastější způsoby. Tyto studny jsou ideální pro objekty s menším odběrem vody, jako jsou například rekreační chaty či chalupy. Vhodné jsou také tam, kde je spodní voda v hloubce několika desítek metrů. Zatímco kopání studny by v takovýchto případech vyšlo příliš draho, vrtání je velmi výhodné.
Kopaná studna
Kopaná studna má na rozdíl od té vrtané mnohem větší kapacitu. V průběhu dne se zde obnoví až 500 litrů vody, je tak vhodná i pro rodinný dům s větší spotřebou. Ve skalách a tvrdém podloží je pak nutné zvolit variantu střílené studny.
Dbejte na to, aby vaše studna příliš nenarušila okolní krajinu
Polohu i hloubku studny většinou určuje studnař, který má v oboru zkušenosti. Obecně však platí, že zatímco septik umísťujeme před dům a co nejblíže komunikaci, studnu naopak stavíme na vhodné místo za domem. Uchráníme ji tak před zdroji znečištění a smogem. Ať už se rozhodnete pro vrtání studny, nebo její jinou variantu, myslete vždy na to, že vaše studna by měla zapadat do přírody a příliš nenarušovat její přirozený ráz.
Máte také zkušenosti s vrtáním studny? Podělte se s námi v diskuzi!
Diskuse k článku
Ivana Mrázková