Jak na pěstování avokáda doma? Potřebujete jen pecku a špejle
Avokádo pochází ze Střední Ameriky a jeho pěstování v této oblasti má dlouhou tradici. Toto ovoce má skvělé složení i vlastnosti a jeho plody jsou lahodné, se zajímavou chutí. Pěstování avokáda není složité, vypěstovat si vlastní stromek můžete i z pecky. Pokud mu dopřejete vše, co potřebuje, lze se dočkat i vlastního avokáda.
Přečtěte si nový článek o pěstování avokáda z pecky
Vypadá jako zvláštní zelená hruška. Je plodem stromu, který se nazývá hruškovec přelahodný a je jedním z nejzdravějších druhů ovoce na naší planetě. Patří také mezi druhy s nejnižším obsahem vody. Avokádo v porovnání s jinými druhy ovoce obsahuje hodně železa a tuků. Jde o kvalitní nenasycené mastné kyseliny a proto je avokádo velmi účinným pomocníkem při snižování hladiny cholesterolu.
Avokádo je super zdravé a nahradí máslo
Toto zajímavé ovoce obsahuje také hodně minerálů, vitamínů i vlákninu. Z minerálů můžeme kromě železa jmenovat například draslík, hořčík, měď anebo fosfor a z vitamínů C, K, H, anebo vitamíny skupiny B. Avokádo pomáhá v boji proti chudokrevnosti, snižování cholesterolu, má díky zásaditosti příznivý vliv na trávicí trakt a pomáhá také při stresu, oslabené psychice a depresích. Je vhodné pro jídelníček při redukci hmotnosti a díky jeho tučnosti je jím možné nahradit i máslo nebo majonézu. Má neutrální chuť, proto ho můžete používat prakticky do jakéhokoliv pokrmu. Obvykle se konzumuje syrové, ale dá se i tepelně upravovat.
Avokádo v kuchyni má tisíc použití
Avokádo v kuchyni se používá syrové i tepelně upravené. Je třeba jíst ho pouze zralé, tedy tehdy, když je na pohmat lehce měkké. V obchodech je možné najít avokádo s nálepkou EAT ME nebo READY TO EAT, to znamená, že tyto plody jsou určeny pro přímou spotřebu a nikoliv pro skladování a jsou ideálně zralé. Pokud zakoupíte nedozrálé, ještě tvrdé avokádo, je třeba ho nechat několik dnů dozrát při pokojové teplotě. Pokud avokádo rozdělíte na více dílů, které ihned nespotřebujete, pokapejte jej citronovou šťávou, aby nezhnědlo.
Pěstování avokáda z pecky krok za krokem
Avokádo je zdravé a prospěšné pro lidi, jinak to s ním ale mají zvířata. Obsahuje totiž toxin jménem persin, který lidem neublíží, ale papoušci nebo kanárci po jeho požití mohou uhynout. Zcela srovnat by se s ním nemusela ani jiná zvířata, proto by se jim avokádo nemělo nabízet.
Zralý plod opatrně rozřízneme po délce, dáme pozor, abychom nepoškodili pecku. Tu vyjmeme z dužiny a šetrně očistíme od zbytků dužiny. Můžeme použít papírovou kuchyňskou utěrku. A co dál?
Klíčení avokáda
Po obvodu pecky uděláme ostrými hrotem (nebo vrtačkou) tři otvory, pravidelně od sebe vzdálené. Do každého z nich zasuneme párátko. Budou sloužit jako opora, pomocí které udržíme pecku plochým koncem dolů na obvodu sklenice s vodou. Její hladina by měla dosahovat do poloviny pecky. Vodu pravidelně měníme, abychom zabránili růstů plísní, bakterií a hub.
Sklenici umístíme na místo s dostatkem světla, například na okenní parapet. Z pecky vyrostou kořeny, a když zaplní větší část sklenice, z horní části vyrazí výhonek. Když bude mít stonek výšku asi patnáct centimetrů, uřízneme z něj přibližně polovinu, tím docílíme rychlejšího růstu. Když bude mít opět výšku patnáct centimetrů, je čas připravit květináč. Pokud si nechceme takto s předchystáváním avokáda hrát, můžeme pecku zasadit i přímo do zeminy, vyrůst by měla i tak.
Jak na sázení a pěstování avokáda?
Květináč o průměru zhruba 10 centimetrů naplníme substrátem, určený pro množení nebo výsev. Pecku vložíme špičkou nahoru do hloubky zhruba dvou a půl centimetru do vlhkého, ale propustného substrátu. Část pecky musí vyčnívat. Vlhkost zeminy je třeba dále udržovat a nepřipustit, aby vyschla. Nádobu se substrátem a zasazenou peckou umístíme do teplého prostředí, je zapotřebí teploty okolo 25°C. Teplota a dostatečná vlhkost vzduchu jsou důležitými podmínkami pro úspěšné pěstování avokáda. Vlhkost podporujeme pravidelnou zálivkou a rosením. Vhodné je pravidelné přihnojování, vhodné je například každé tři týdny přidat speciální hnojivo pro palmy. V zimě, tedy v období vegetačního klidu rostliny bychom ji měli umístit v prostředí s nižší teplotou, která však neklesá pod 10°C.
Péče o avokádo
V zimě pěstujeme rostliny v bytě, v létě jim můžeme dopřát přirozené teplo a dát je ven. Nevystavujeme je ale přímému slunci a staráme se o stále vlhký, nikoliv však přemokřený substrát. Avokádo zaléváme dešťovou nebo odstátou vodou. Tu, která vytekla z květináče drenážním otvorem, z podložní misky vyléváme, aby neuhnily kořeny a neopadaly listy a nedošlo k úhynu rostlinky. Při pěstování avokáda se může stát, že listy opadají i v reakci na nedostatek vláhy. Pokud na to přijdeme včas, můžeme rostlinu ještě zachránit: listy ostříháme a začneme opět pravidelně zalévat. Brzy vyraší nové listy. Žloutnutí listů naopak znamená, že je vody příliš. Postačí avokádo několik dnů nezalévat.
Plody avokáda: Dočkáte se nejdříve za tři roky
Pokud se rozhodneme pro pěstování avokáda, bude nás zajímat, zda se dočkáme i plodů? Někdy ano, někdy ne. První květy vyrazí mezi třemi až šesti lety. Jejich problémem může být opylování. Můžeme v něm rostlině pomoci štětečkem. Hruškovec přelaskavý patří k těm rostlinám, které mohou nést plody, i když se opylení nezdaří. V plodech pak však nebudou pecky.
Diskuse k článku