Jak vypěstovat avokádo z pecky
Pokud si čas od času koupíte avokádo, jistě víte, jak po rozkrojení vypadá. Kromě světle zelené chutné dužiny v sobě skrývá i velkou pecku. Právě z ní si můžete zkusit avokádo vypěstovat sami doma. Pěstování avokáda z pecky je oblíbené mezi dětmi i dospělými, protože roste vcelku rychle, navíc je možné dobře sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Pojďme se zaměřit na to, jak si snadno a rychle avokádo vypěstovat.
Pochutnejte si na avokádu a pecku zachovejte neporušenou
Abyste si mohli doma vypěstovat avokádo, budete potřebovat jeho pecku. Vyražte do obchodu a pořiďte na pohled zdravé zralé avokádo bez viditelných vad. Přineste si jej domů, rozkrojte napůl a řez provádějte opatrně tak, abyste pecku nepoškodili. Pecka se z avokáda běžně odstraňuje zaseknutím nože a vytočením, v tomto případě tento postup vynechte a pecku opatrně vyloupněte.
Dužinu zpracujte běžným způsobem a pecku opatrně očistěte. Nesmí na ní zůstat žádná dužina, ale současně nesmíte během očišťování odstranit tenkou horní slupku, která slouží jako ochrana. Pecku můžete také na pár minut namočit do vody a zbytek dužiny opatrně seškrabat.
Hydroponické pěstování avokáda je jednoduché a efektní
Nejjednodušším a současně nejpůsobivějším způsobem pěstování avokáda z pecky je jeho vyklíčení ve vodě, tzv. hydroponické pěstování. Pokud pecku ponoříte z části do vody a necháte vyklíčit, bude se jí dobře dařit a celý proces růstu a klíčení uvidíte přes sklenici s vodou. Hydroponické pěstování avokáda z pecky se skládá z několika dílčích kroků:
1. Rozlište horní a spodní část pecky
Aby se vám pěstování avokáda z pecky podařilo, musíte rozlišit horní část, ze které poroste stonek, a dolní, ze které porostou kořeny. Rozpoznat horní a spodní část pecky je poměrně jednoduché. Spodní je zaoblenější a širší, horní se mírně zužuje a vytváří špičku.
2. Napíchejte do pecky párátka
Uchopte pecku avokáda tak, aby špička směřovala směrem vzhůru, a připravte si čtyři párátka. Ty zapíchněte kolmo přímo do středu pecky ze všech stran. Párátka poslouží jako opora při umísťování do vody. Během hydroponického pěstování totiž pecka avokáda nesmí být ponořena celá, ale pouze do poloviny.
3. Ponořte pecku s párátky do sklenice vody
Pořiďte si dostatečně velkou sklenici, aby se do ní pecka vešla. Současně ale musí párátka sloužit jako opora a držet na okraji sklenice. Připravenou pecku umístěte do sklenice naplněné téměř po okraj vodou a nechejte vyklíčit.
4. Při hydroponickém pěstování avokáda pecka brzy vyklíčí
Sklenici s peckou přesuňte na teplé světlé místo o teplotě kolem 25 °C, neměla by ale být na přímém slunci. Než začne pecka klíčit, můžete sklenici zakrýt. Vodu ve sklenici byste měli obměňovat každý den, vždy ji nechejte předem odstát.
Až z pecky vyrostou první listy, přesaďte ji do květináče
Pokud pecku ve sklenici umístíte na dobré místo a budete vodu pravidelně obměňovat, brzy vyklíčí a později se začnou objevovat i první listy. Jakmile bude mít pecka husté kořínky a vyraší tři až čtyři listy, můžete ji přesadit do květináče. Pořiďte si kvalitní substrát pro pokojové rostliny a zasaďte opět tak, aby pecka z horní poloviny vyčnívala.
Jaké nenáročné pokojové rostliny pěstovat?
Rostlinu pravidelně zalévejte, pěstujte ji na teplém místě bez přímého slunečního svitu. Během sezóny avokádo vyživujte hnojivem na citrusy. Výhony v průběhu růstu zaštipujte, po 5 až 8 letech pěstování může začít plodit. Nezapomeňte na přezimování – v chladných měsících přesuňte rostlinu do interiéru.
Pěstování avokáda z pecky je jednoduché a zábavné. Až budete mít příště chuť na avokádo, pecku nevyhazujte, nechte ji vyklíčit ve vodě a přesaďte do květináče. Rychle vám poroste a možná se po několika letech dočkáte i plodů.
Diskuse k článku