Jak na patinování nábytku
Renovovat vzhled nábytku, co už nevypadá podle vašich představ, jde různými způsoby. Jedním z nich je i patinování, které se v poslední době těší velké oblibě. Tímto postupem lze upravit i kousky nové. Ve výsledku totiž vznikne originální „ošoupaný a zašlý“ povrch, z něhož čiší starobylá elegance a nádech výjimečnosti. Takto vylepšený nábytek se hodí především do vintage a rustikálních interiérů, při troše fantazie ho však zkombinujete s čímkoliv. V článku se dozvíte nejen, co to technika patinování je, ale také jaký je postup patinování nábytku.
Prostředí, které je zařízeno podle zásad rustikálního nebo vintage stylu, je vysoce útulné. Není proto divu, že jim propadá stále více lidí, a to nejen v rámci zařizování chaty nebo chalupy, ale i v běžném obydlí. Patinou lze opatřit nejen dřevo, ale také kov či omítku, sklo, papír nebo plasty. Fantazii tak v tomto ohledu nejsou kladeny žádné překážky. Všechny materiály však spojuje jedna podmínka – před samotným patinováním je nutné daný předmět nebo plochu pořádně vyčistit a odmastit.
Technika patinování – čím je jedinečná?
Pokud jste odpůrcem dokonalých a čistých povrchů nebo linií, patinování vás nadchne. Díky němu lze dodat jednotlivým kouskům zašlý vzhled (matný sametový povrch), který utváří kouzelnou atmosféru dávných věků. Dají se tak kombinovat různé barvy a vzory, konečná podoba závisí jen na vašem vkusu a nápadech. Konkrétnější představu o tom, jaký výsledek budete moci čekat, přináší postup patinování na následujících řádcích tohoto článku.
Patinování nábytku: postup
Neexistuje jeden univerzální návod na to, jak patinovat. Stejně jako jsou rozmanité výsledky, tak i postupy se liší podle toho, čeho chcete svým počínáním dosáhnout. Následující postup patinování nábytku je tedy jedním z mnoha. Zkuste ho a uvidíte, zda vyhoví vašim představám. A pokud si nejste jisti, není nic jednoduššího, než si to nejprve vyzkoušet na nějakém malém kousku dřeva.
Patinování nábytku: postup krok za krokem
- nejprve je nutné nábytek pořádně očistit a zbavit případné mastnoty, poté odmontujete úchytky, držáky a kování
- opravte případná poškození – zabrousíte smirkovým papírem, vyplníte tmelem apod.
- poté nanášejte štětcem patinu (většinou se volí bronzové, zlaté, šedé nebo hnědé odstíny) – u větších kusů raději po menších částech
- čím více vrstev nanesete, tím intenzivnější bude výsledek
- zajímavějšího efektu dosáhnete, pokud nanesenou patinu na několika místech jakoby setřete hadříkem
- nakonec samozřejmě necháte pořádně zaschnout, abyste si pak nábytek mohli umístit, kam patří
Patinování je velmi zajímavá technika, kterou lze úspěšně kombinovat i s dalšími postupy (například s krakelovacím lakem), jejichž cílem je utvořit jedinečný a nezaměnitelný povrch. Pokud tedy hledáte tip, jak svůj domov ozvláštnit, a chcete se o originální výzdobu postarat sami, je patinování tou nejlepší možností.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku