Záporné ionty podporují zdravé bydlení
Pokud jste si udělali výlet do přírody nebo byli u moře, jistě nám dáte za pravdu, že se vám dýchalo mnohem lépe než doma nebo ve městě. Vzduch v přírodě je totiž podstatně čistší a obsahuje dostatek kladných i záporných iontů. V domácnostech je kladných iontů mnohem více než těch záporných, což se negativně projevuje v kvalitě bydlení. Dlouhodobý pohyb v prostředí s těžkými ionty může způsobovat bolesti hlavy, změny nálady i poruchy spánku. Pro vytvoření většího počtu záporných iontů se používají tzv. ionizátory. Zaměřme se na to, proč jsou záporné ionty tak důležité a jakou mají úlohu.
Záporné ionty a jejich význam
Vzduch, který dýcháme, obsahuje částice s kladným a záporným elektrickým nábojem – ionty. Dlouhodobé výzkumy prokazují, že právě záporné ionty mají převážně pozitivní vliv na lidský organismus, u iontů kladných je tomu právě naopak. Zatímco ve vzduchu v přírodě převažuje počet kladný, v domácnostech a městech naopak počet záporných, což vede k různým problémům.
Pro představu, v čistém vzduchu se běžně vyskytuje přibližně 400 iontů na cm3 vzduchu, v lese i přes 1000. V domácnostech s vydýchaným vzduchem a velkým množstvím elektroniky však může být záporných iontů na m3 třeba jen 50.
V okolí vodopádů bývá počet záporných iontů velmi vysoký.
Proč je počet záporných iontů v domácnosti tak nízký
Nabízí se otázka, proč je v prostorách běžných domácností tak malý počet záporných iontů. Důvodů je hned několik. Běžně využíváme elektronická zařízení a domácí spotřebiče, právě ty ale ve velké míře produkují ionty kladné. Čím větší počet takových zařízení používáme, tím bude produkte iontů s plusovým nábojem větší. Kladným nábojem jsou nabité i prachové částice a nečistoty. Čím „špinavější“ vzduch se v prostředí nachází, tím je záporných iontů méně. Proto bývá největší problém ve smogových oblastech, na sídlištích, v okolí továren apod. Situace ale není ideální ani v běžných rodinných domech, které využívají klimatizace a málo větrají.
V přírodě vznikají záporné ionty přirozenou cestou
Dýchání vzduchu v přírodě nebo u vody je skutečně příjemné. Proč se v lese, u vodopádů a vodních ploch nachází ve vzduchu mnohem více záporných iontů? Proudící vzduch totiž naráží do stromů a způsobuje štěpení molekul na elektrony nabité kladně i záporně. Elektrony se pak spojují s molekulami vzduchu a vytváří další a další záporné ionty.
Pobyt na čerstvém vzduchu pro zdraví
Pokud se vám občas zatočí hlava nebo vám není zrovna dobře, vaši blízcí vám řeknou, ať jdete na čerstvý vzduch. Kvalitní čerstvý vzduch s vyváženým obsahem kladných a záporných nábojů našemu tělu prospívá a dělá mu dobře. Pokud vás trápí časté bolesti hlavy či kloubů, deprese, změny nálad a podobně, dodejte svému domovu záporné ionty. To se provádí s využitím moderním ionizátorů. Vzduch se zápornými ionty se ve velké míře nachází i v solných jeskyních. Proto je relaxace v solné jeskyni uklidňující a má i antidepresivní účinky. Podobný účinek mají i solné lampy, které také zlepšují kvalitu vzduchu v domácnostech.
Ionizátor pomůže vytvořit záporné ionty v domácnosti
Jednou z možností, jak zlepšit kvalitu vzduchu v našich obydlích, je pořídit si ionizátor, tedy přístroj určený k produkování záporných iontů. Jak ionizátory fungují a podle čeho je vybírat? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
JAK FUNGUJE IONIZÁTOR VZDUCHU A JAKÝ SI POŘÍDIT
Přečtěte si další články o kvalitě vzduchu a čištění:
Diskuse k článku