
Vyřešte osvětlení v kuchyni chytře
Při přípravě jídla je potřeba pořádně si posvítit. Na druhou stranu spousta kuchyní je propojena s jídelnou, kde se však nehodí tak silné světlo. Stejně jako v jiných místnostech platí, že je vhodné osvětlení kombinovat. Přesto třeba kuchyňská linka má specifika.
V současnosti je kuchyň víceúčelovým prostorem. Nejen, že tam vaříte, ale den co den usedáte s rodinnou či přáteli k něčemu dobrému. Pořídit můžete celou řadu světelných zdrojů, ale pamatujte na dvě zlatá pravidla: stěžejní je množství přirozeného světla (velikost a natočení oken) a osvětlení pracovní desky.
Pozor na tmavé kuchyně
I v kuchyni platí, že světlo musí být očím příjemné. Snadno toho dosáhnete tím, že odstíny budou stejné – jednoduše toho zvolíte barvu buď do modra, nebo do žluta, nikdy ne kombinaci obojího. Kromě množství světla, jež přichází okny, záleží také na tom, jakou barvu má místnost – tmavá kuchyň bude potřebovat osvětlení více. Nepříjemné odlesky, které jsou časté, eliminujete použitím mléčných čoček u žárovek.
Slaďte všechny zdroje
V malé i velké kuchyni platí, že světla musí být dostatek. Zatímco ta menší má jako hlavní zdroj okno, u velkých je nutno promyslet osvětlení poněkud důkladněji. Vždy ale dávejte pozor na to, aby světlo mělo stejnou barvu – ideální jsou širokospektrální zářivky a žárovky.
Pracovní osvětlení
Pro přípravu jídla potřebujete dostatek osvětlení. Takové krájení v šeru by totiž nemuselo dopadnout dobře. Ideální jsou zářivky zabudované pod horními skříňkami nad těmi nejpotřebnějšími prostory – nad dřezem, nad varnou zónou, a tam, kde připravujete potraviny. Pokud máte sporák jako ostrůvek, zdroj světla patří i nad něj, stejně jako nad bar. Vyhněte se ostrému světlu, jež by mohlo být kvůli odrazům od lesklých ploch nepříjemné.
Centrální osvětlení
Jasné by mělo být i světlo, které rozsvítíme po vstupu do kuchyně jako první. Někdy postačí klasický lustr, v jiných případech můžete využít halogenové žárovky nebo LED profily.
Náladové osvětlení
V kuchyni se nejen vaří, ale často je i místem pro posezení. Náladovému osvětlení by měli věnovat pozornost hlavně ti, kteří mají kuchyň propojenou s jídelnou nebo obývacím pokojem. Využívají se pro něj bodová svítidla umístěná nad horní skříňky a nasměrovaná lehce do prostoru, a také osvětlení ve skříňkách. Využít můžete i barevných žárovek, aby byla atmosféra ještě více umocněna.
Světlo můžete vybrat teplé nebo chladné, vyřádit se můžete i při výběru designových svítidel. Díky správné práci s osvětlením lze prostor opticky zvětšit či zmenšit a úspěšně tak můžete kamuflovat vysoké, případně nízké stropy.
Diskuse k článku