Větráky a ventilátory: snadno dostupná ochrana před horkem
I když je léto pro mnohé lidi nejoblíbenějším obdobím v roce, pokud je nutné trávit dny, kdy se teploty šplhají k závratně vysokým hodnotám, v uzavřených místnostech, pak je radost z pěkného počasí minimální. Možností, jak se před horkem chránit, je celá řada. Nejdostupnější je pořízení větráku. Základně je možné rozlišit toto zařízení podle konstrukce, důležitý je však především výkon a také hlučnost.
Ochladit se doma, v kanceláři či jakémkoliv jiném uzavřeném prostoru ve dnech, kdy slunce neustále praží do oken, není tak jednoduché. Větrání oknem, když venku panuje bezvětří, nemá význam. Nabízí se řešení v podobě klimatizace, ne každý ho však snese a ne každý do něj chce investovat. A tak se větrák či ventilátor jeví jako nejdostupnější možnost. Proudící vzduch evokuje pocit kýženého ochlazení. Pokud však chcete získat kvalitu, neměli byste volit první typ, na který narazíte v sortimentu místního supermarketu. Rozdíl mezi těmi nejlevnějšími výrobky z Číny a osvědčenými typy je často propastný.
Větráky a ventilátory – základní typy
Na trhu jsou k dostání různé druhy. Liší se nejen výkonem či velikostí, ale především celkovou konstrukcí, která ovlivňuje možnosti umístění. Můžete si proto pořídit následující druhy větráku:
- stolní
- stojací
- stropní
Stolní větráky lze bez omezení přenášet, umisťují se především na pracovní stoly, obvykle průměr vrtule není větší než 25 cm. Stojací mohou být sloupové či stojanové a jak už název napovídá, umisťují se přímo na podlahu. Vedle klasických typů s velkou vrtulí jsou moderní sloupové větráky podstatně méně nápadné, větrají na jiném principu. Největší investici vyžadují stropní ventilátory, které se montují ke stropu, třeba i místo lustru, pokud je jejich součástí světlo. Řadí se mezi nejúčinnější.
Stropní chlazení - alternative klimatizace
Jak vybrat ten nejvhodnější?
Při výběru je třeba myslet především na to, jak často a kde budete větrák používat. Za nejuniverzálnější jsou považovány stolní a stojanové varianty. K dostání jsou i kombinovaná řešení, kdy lze ventilátor umístit na stůl, ale i na zem díky teleskopické noze. Důležitým parametrem je i bezpečnost, pokud máte malé děti, měla by mít mřížka co nejmenší oka. Všímejte si také stability a celkového provedení. Dostatečný výkon nemusí být zárukou dobrého větrání, záleží i na průměru vrtule. Velmi důležité jsou také údaje o hlučnosti. Hodláte-li používat větrák i v noci, musí být hodnota decibelů co nejmenší. Ve dne vám možná může připadat, že větrák až tak hlučný není, ale v noci, kdy je všude klid a ticho, se naplno projeví to, jak pracuje. Sledujte také možnosti nastavení. Oblíbené jsou ventilátory, co dokážou otáčet část s vrtulí ze strany na stranu, aby proud vzduchu nebyl namířen pouze na jedno místo.
Výhody/nevýhody:
+ finančně dostupné (nejlevnější typy lze pořídit již od cca 200 Kč)
+ oproti klimatizaci úspornější
+ mobilní
- proudící vzduch může být pro někoho nepříjemný
- víří prach
- hlučnost
Větráky a ventilátory vám pomohou zachovat v interiéru v létě příjemné klima. Oproti klimatizaci jsou mnohem dostupnější, především z finančního hlediska. Uchránit se před horkem však můžete i jinak, například instalací markýzy na balkon, o které se můžete dočíst ZDE.
Diskuse k článku