Ionizátor vzduchu pro znatelně lepší klima v bytě
Inozátory vzduchu se zdají být skvělými pomocníky do městských bytů a domů, kam se dostane spousta prachu a nečistot. Vzduch není vždy příjemný a hlavně alergici pocítí ztížené dýchání. Právě v tomto by jim měl ulevit ionizátor vzduchu. Klade si za cíl ozdravení vzduchu, odstranění škodlivin, zlepšení krevního oběhu, imunity a celkový blahodárný vliv na psychiku.
Není na trhu první měsíc, takže zkušeností už je celá řada. A jaký je nejdůležitější poznatek? Přítomnost ionizátoru skutečně poznáte. Vzduch je čistší a zjevně ubude prachových částic. Výsledkem používání je příjemnější prostředí, jenž ocení každý.
Jak funguje ionizátor vzduchu
Ionizování vzduchu znamná zvyšování počtu záporně nabitých částic – aniontů. Čím jich je ve vzduchu více, tím méně obsahuje mikrobů. Nečistoty, které se pohybují ve vzduchu, se díky nim začínají shlukovat a nabalovat (poté se usazují jako prach).
Záporné ionty se označují jako „vzdušné vitamíny." V přirodě vznikají například při bouřkách, kdy oblohu křižují blesky (elektrické výboje), u vodopádů nebo když vlny naráží na pevninu. A v takových okamžicích se s námi dějí věci! Do těla jakoby proudila energie, mozek začal pracovat na plné obrátky, zlepší se nálada a hlavně – lépe se dýchá. Přesně to by měl simulovat ionizátor ve vašem bytě.
Ionty se kromě kladných a záporných dělí i na lehké, těžké a střední. Podle jejich poměru se pak pozná znečištěné ovzduší. Nejprospěšnější jsou právě lehké, které mají zároveň nejkratší životnost (okolo 30 sekund, proto musí neustále vznikat nové). Čím je ovzduší více zněčištěno, tím měně je právě lehkých iontů. Díky ionizátoru proudí do prostředí více lehkých, které obalí těžké a společně s nimi usedají – vzduch je tak mnohem příjemnější.
Výběr nejlepšího ionizátoru vzduchu
Koupit jen samostatný ionizátor není od věci, ale možností je mnohem víc. K dostání je nejčastěji v kombinaci s čističkou vzduchu, která se stará o odstraňování těžkých iontů.
Při výběru se zaměřte na hlučnost – každý určitě ocení ty nejtišší, které nebudou rušit. Obvykle se používá dětských pokojích, ložnicích nebo obývácích, kde nikdo nechce být rušen.Pozor také na velikost – do malých pokojů nekupujte obrovské stroje. Potřebují kolem sebe alespoň půl metru místa, aby vzduch mohl optimálně proudit.
U ionizátorů s čističkami bývá uváděna i účinnost čištění – jakmile se číslo přehoupne nad 90%, pak je přístroj spolehlivý a koupě se nemusíte obávat.
Dálší parametry ionizátorů vzduchu:
- příkon (pro větší místnosti volte vyšší)
- různé stupně výkonu
- složitost údržby (většinou se jen hadříkem otírá mřížka a elektrostatický filtr)
- design (některé mohou připomínat nevzhlednou klimatizaci, jiné mohou být stylovým designovým doplňkem)
Ionizátory se hodí do místností pro alergiky a astmatiky, tam kde je klimatizace nebo těžký, vydýchaný vzduch. Oceníte je v každém ročním období – přes zimu sedimentují účinně prach, v létě zase nečistoty letící do interiéru okny. Zkušenosti jsou veskrze pozitivní a kvalitnější vzduch po použití ionizátoru zřejmý.
Nepřítelem je však kouření – dehet na sebe extrémně váže záporné ionty a ničí je. Filtry jsou zlikvidovány během krátké doby a ionizátor přestává plnit svůj účel.
Diskuse k článku