Stavba domácí finské sauny: 1. díl – plánování a příprava
Máte rádi saunování, ale nevyhovují vám wellness centra, ve kterých jsou lidé často v saunách namačkaní, navíc mnohdy nerespektují pravidla a jsou hluční? Postavte si vlastní finskou sauna doma, ve které vás nebude nikdo rušit. Klid a odpočinek pro tělo i duši prožívejte klidně každý den. Finskou saunu si můžete postavit jak v interiéru, tak venku. Pokud si na vlastní návrh sauny netroufáte, můžete si pořídit stavebnicový systém a již předem navrženou saunou si sami postavit. Máme pro vás několikadílný seriál, ve kterém se na stavbu sauny zaměříme. Dnes se podíváme na plánování a přípravu.
Pro jakou domácí finskou saunu se rozhodnout
Pokud si pohráváte s myšlenkou stavby domácí finské sauny, musíte se rozhodnout, jak by měla vypadat a jaká by měla být její velikost. Finská sauna může mít různé rozměry, od malých saun pro jednu či dvě osoby až po velké sauny pro celou rodinu a přátele. Vždy počítejte s tím, že čím větší saunu postavíte, tím budou nároky na údržbu, vytápění a tím i spotřebu energií větší.
Vždy také záleží na tom, jakému typu sauny dáte přednost. Můžete si ji postavit jak doma, v exteriéru. Může být vyzděná i dřevěná. Pokud máte na dvoře či zahradě dostatek místa, můžete si postavit i malou dřevěnou chatku upravenou do podoby sauny. Může mít i předsíňku, případně venkovní sprchu. Finskou saunu můžete postavit kompletně sami, kdy si ji navrhnete, seženete potřebný materiál a následně postavíte. Pokud si na takovou stavbu netroufáte, můžete si koupit již navrženou a předpřipravenou sadu pro stavbu sauny. Stačí ji jen poskládat na požadované dobře izolované místo a spustit. Náklady na pořízení takové sauny však budou vždy vyšší.
I takhle může vypadat domácí finská sauna.
Finská sauna svépomocí – co vše předem naplánovat
Samotné realizaci domácí finské sauny by měla předcházet dobrá příprava a plánování. Stavba sauny se řídí mnoha pravidly, na které byste neměli zapomínat. Saunu vždy budujte v suchých a zateplených prostorách, nevhodné jsou sklepy či půdy. Sauna musí být chráněna před přírodními vlivy. Pokud se jedná o venkovní stavbu, musí být chráněna před deštěm a odolná vůči mrazům. Právě v zimním období se totiž používá nejčastěji.
Nesmí se stavět v blízkosti instalačních šachet, vedení plynu rozvodu vody. Velmi důležitá je také izolace. Při stavbě domácí sauny nepoužívejte polystyren, dejte přednost kvalitním speciálním izolačním vatám a opatřete je silnými hliníkovými foliemi. Díky tomu budou úniky tepla z vnitřního prostoru suny co nejmenší. Výběr saunových kamen je sám o sobě náročným procesem a budeme se mu věnovat v samostatném dílu.
Naplánujte celkový vzhled a rozměry sauny, spočítejte si potřebný materiál, nezapomeňte na instalaci bezpečnostních dveří. V minulosti se v případě domácích saun stalo už několik neštěstí, a to zejména kvůli podcenění bezpečnosti a montáži dveří. Sauna musí být zkonstruovaná tak, aby byl za jakékoliv situace možný únik z vnitřního prostoru.
Příprava nosné kostry
Máte-li finskou saunu důkladně naplánovanou a seznámili-li jste se se všemi bezpečnostními předpisy a doporučeními, můžete se pustit do přípravy nosné kostry. V českém prostředí se staví obvykle ze suchých smrkových hranolů. Nosná kostra by měla být bytelná a stabilní. Používejte větší počet sloupků zejména v místech, kde se budou instalovat lavice či kamna. Palubky sami o sobě velké zatížení nezvládnou, proto musí být vhodně připevněné na smrkové nosné kostře. Nezapomeňte na úpravu kostry tak, aby se na ni daly namontovat saunové dveře. Doporučujeme nákup kvalitních dveří z bezpečnostního skla. Při montáži sauny nezapomeňte na vytvoření nasávacího otvoru pod kamny pro přívod vzduchu, stejně tak na větší odvětrávací otvor v horní části v jednom z rohů sauny.
Domácí výroba finské sauny je poměrně náročná, při dodržení základních pravidel ale bude výsledek stát za to. Náš seriál o stavbě finské sauny chápejte především jako zdroj inspirace a nastínění celého procesu výroby, nikoliv jako návod krok po kroku. Pokud jste se dso realizace domácí sauny sami pustili, budete rádi, když se s nám o své zkušenosti podělíte. Přečtěte si také druhý díl seriálu, ve kterém se zaměřujeme na způsob izolace domácí sauny.
Diskuse k článku