Sauna uvolní ztuhlé svalstvo a zklidní celé tělo. Jaký druh sauny je pro vás nejlepší?
Infrasauna, švédská sauna, finská anebo ta aromatická. I když se jednotlivé druhy saun od sebe mírně liší, jedno mají společné. Dokáží zklidnit vystresovaného člověka, uvolnit ztuhlé svalstvo a prokrvit tělo. Pojďme si představit nejznámější sauny a ukažme si, jaké léčivé účinky mohou na naše tělo mít.
Finská sauna
Sauna se nejvíce spojuje s Finskem, jelikož původ slova pochází právě z této země. Jsou zde proto téměř neodmyslitelně spjaty s finskou kulturou. Správná finská sauna je vyrobena ze dřeva a jsou v ní kameny, které se čas od času polévají vodou. Důvodem je zvlhčení vzduchu, jehož teplota se pohybuje v rozmezí 75 až 110 stupňů Celsia.
V sauně se naše pokožka zbavuje veškerých nečistot díky intenzivnímu pocení. Proto byste tu neměli být déle než 15 minut.
Švédská sauna je spíše pro zkušenější
Saunování ve švédské sauně je poměrně zatěžující a náročné, proto by do ní měli chodit zcela zdraví lidé. Dýcháme příliš horký vzduch, což může být pro mnoho lidí nepříjemné, a tudíž v ní nezkušení lidé dlouze nevydrží. Teplota se tu pohybuje mezi 100 a 110 stupni Celsia. Vlhkost vzduchu je u tohoto druhu sauny minimální. Proto se švédská sauna označuje také jako suchá.
Infrasauna je vhodná i do bytu
Infrasauna prohřívá naše tělo pomocí infrapanelů vyzařujících infračervené paprsky, které pronikají až do tělových tkání. Svou oblíbenost si získaly především díky tomu, že si ji každý může pořídit do domu i malého bytu.
Infrasauna je ideální pro astmatiky, kardiaky i alergiky. Pokud vás trápí bolesti zad, máte výron kotníku nebo ztuhlé klouby, tento druh sauny je pro vás ideálním pomocníkem. Navíc v ní není takové teplo, jako u předešlých dvou. Teplota je okolo 45 až 60 stupni, proto v ní můžete být až 40 minut.
Aromatická sauna- užívejte příjemné vůně
Aromatická sauna má velmi blahodárný vliv na plíce, jelikož při saunování vdechujeme vonné látky uvolňující dýchací cesty. Uvnitř sauny jsou kamna, na které se v pravidelných intervalech vstřikuje svěs vonné látky a vody. Nejčastěji se používají bylinky jako je máta, mateřídouška, levandule, meduňka, ale i heřmánek nebo růže.
Teplota by neměla přesahovat více než 75 stupňů. Pokud si chcete během saunování užít i příjemnou vůni, aromatická sauna je pro vás to pravé ořechové.
Své kouzlo má při uvolnění dýchacích cest i při zklidnění aromalapma.
Solná sauna pomáhá při kožních potížích
Solná sauna má obložené stěny z materiálů jako jsou solné cihly a solné kameny. Ty jsou většinou různě osvětleny, což působí na člověka velmi příjemným a hřejivým dojmem. Teplota vzduchu je v solné sauně asi 40 až 70 stupňů, vlhkost vzduchu se pohybuje od 30 do 60%.
sůl detoxikuje celý organismus a urychluje spalování tuků. Ideální je solná sauna pro všechny, kteří trpí kožními onemocněními, astmatem nebo pro ty, kteří potřebují zvýšit fyzickou výkonnost.
Sauna není rozhodně vhodná pro každého
Pokud se rozhodnete jakoukoliv saunu navštívit, měli byste zvážit, zda dokážete vydržet horký vzduch a jestli netrpíte nějakými zdravotními problémy, které by vám mohly přinést místo relaxace jen další komplikace. Saunu by neměli navštívit hlavně:
- lidé s křečovými žilami
- všichni s jakýmkoliv zánětem v těle
- těhotné ženy
- osoby s epilepsií
- lidé s nedostatečnou funkcí ledvin
Nezapomínejte na to, že pobyt v sauně by pro vás měl být hlavně příjemný zážitek. Pokud se vám v ní dělá špatně a necítíte se v ní dobře, raději si najděte jiný koníček či způsob relaxace.
Diskuse k článku