Sousedské vztahy bývají alchymie. Byt vybírejte i podle nich
Co může otrávit den více, než problémy se sousedem? Pokud jsou dlouhodobého charakteru, pak se jedná o velkou nepříjemnost. Bohužel sousedské neshody nepatří mezi výjimečné situace, ba naopak: ohleduplnost k ostatním se jaksi vytrácí. Ideálním řešením problémového soužití je domluva, ovšem v některých případech se ke slovu dostávají paragrafy.
Pokud se nedaří vyřešit neshody domluvou, pak je vhodné obrátit se na domovníka nebo správce budovy – to vy případech, že se přestupky týkají porušování domovního řádu, případně nejsou nijak závažného charakteru. V horších případech nebo v situacích, kdy se nejedná o pnalový dům, je nutno zainteresovat obecní úřad či policii.
Sousedské vztahy v paneláku
O to, vedle koho budete po následující měsíce a roky žít, byste si měli zjišťovat ještě před tím, než byt koupíte nebo pronajmete. Není tajemstvím, že v problémových lokalitách se ceny bydlení pohybují zpravidla níž. Proto buďte obezřetní a při prohlídkách si všímejte i okolí a potenciálních sousedů – i tak si můžete zajistit spokojené bydlení. Bohužel se ale jedná až o druhořadé hledisko.
Sousedské vztahy v domku
Vysoká míra soukromí a větší pozemky znamenají také méně problémů se sousedy. Hluk mezi zdmi není tak výrazný, problém však nastává často při aktivitách venku a při sporech o místo. I tady je ale vše o vzájemné toleranci a o tom, co jste si ochotni navzájem tolerovat. Platit by mělo pravidlo „všeho s mírou,“ avšak i to si každý představuje jinak.
Ideální soused? Tichý a čistotný
Hlučnost, zápach, kouř, nepořádek, vyvolávání konfliktů, dlouhé večírky (a celkově rušení nočního klidu) nebo zvířata, to jsou nejčastější důvody sporů. Dle průzkumu by měl být dokonalý soused ochotný, tichý, slušný a čistotný. Jako ne zrovna příjemné jsou označovány osoby, jenž příliš zasahují do soukromí.
Samozřejmostí by měl být úklid společných prostor a dnes tolik diskutovaná ohleduplnost k nekuřákům.
Od roku 2014 nový občanský zákoník
Právní oporu mají závažné konflikty v občanském zákoníku. Dříve se jim věnoval pouze jeden paragraf, v novele platné od ledna 2014 je jich hned několik desítek, navíc spousta dalších se jich dotýká. Hlavní rozdíl bude v přesnějším vymezení pojmů a pravidel. Konkrétněji se bude kupříkladu zabývat stromy na hranici pozemku – větvemi i novým vysazováním, což bývá častým zdrojem sporů.
Pro kvalitní soužití je potřeba se sousedy komunikovat, stanovit si jisté bariéry a být ohleduplný. Pokud domluva nepomáhá, pak přichází na řadu policie. Některé problémy je ale třeba řešit i přes obecní úřad. V obou případech může být uložena pokuta, jenž mnohdy problém vyřeší nečekaně rychle.
Diskuse k článku