Koupelna podle Feng Shui musí navozovat příjemnou náladu
Bydlení obecně by mělo být zařizováno s maximální pečlivostí a ohledem na detaily dotvářející potřebnou atmosféru a náladu. Výjimkou samozřejmě není koupelna, v níž pro mnohé začíná každý nový den. Při jejím zařizování se lze inspirovat různými způsoby, chcete-li mít v této místnosti zázemí pro očistu těla i duše, pak je tu učení Feng Shui.
Feng Shui je tradiční čínské učení, s jehož pomocí lze dosáhnout v obydlí maximální harmonie, ve které se každý uživatel dočká uspokojení všech svých vědomých i nevědomých potřeb. Pro koupelnu to znamená především dostatek světla, nejlépe přirozeného, co proudí skrze velká okna, čistotu a volný prostor bez zbytečně přehnaných dekorací a nadměrného množství doplňků, aby primární energie mohla volně proudit.
Feng Shui klade důraz na polohu koupelny
Nejen vybavení jako takové, ale i poloha koupelny ovlivňuje výsledné pocity z užívání. Pokud tedy existuje možnost pamatovat na to při výstavbě, pak se vyvarujte umístění koupelny v blízkosti hlavních, vchodových dveří. Ideální je severní strana v domě, kde podle Feng Shui proudí energie vody, tolik typická právě pro koupelnu. Také by koupelna měla být co nejdále od kuchyně, jídelny nebo obývacího pokoje. Pokud to není nezbytné, není vhodné umístit do koupelny WC, jestliže to je nevyhnutelné, pak musí být prostor s toaletou od zbytku koupelny důkladně oddělen. Nežádoucí je také umístění koupelny vedle ložnice, z níž vedou přímo dveře, kterými by unikaly energie určené k správné relaxaci a spánku.
Barvy v koupelně podle Feng Shui
Barevné ladění a odstíny v koupelně jsou podle Feng Shui velmi důležité. Měly by být voleny takové barvy, které budou navozovat pocit čistoty a nebudou narušovat intimitu, co je pro koupelnu tak charakteristická. Jaké barvy tedy do koupelny volit, aby splňovaly požadavky Feng Shui?
- světle matné barvy
- odstíny modré
- odstíny zelené
- bílá
Barvy by neměly být křiklavé a příliš jasné, nežádoucí je pak červená nebo růžová a tmavé odstíny negativně působící na psychiku člověka.
Umístění vany nebo sprchového koutu
Vana nebo sprchový kout, to jsou základní součásti vybavení, bez něhož by koupelna ztratila svůj význam. Kde by však měly mít své místo, pokud se chcete držet zásad Feng Shui? Nejpříhodnější je najít kout, který bude částečně skrytý, avšak bude možné z něj dohlédnout na dveře. Jestliže není jiné cesty, než mít vanu nebo sprchový kout na viditelném místě, pamatujte na dostatečné udržení soukromí pomocí zástěn a závěsů.
Koupelna je podle Feng Shui místností, kde převažuje energie Jin, a to především na základě přítomnosti vodních zdroj a vůbec vodních motivů, které jsou po ni typické. Je proto důležité doplňovat ji i předměty podporujícími energii Jang, což jsou především ručníky, osušky, koberečky, ostatní textil a osvětlení. Výsledná vyváženost naplní principy učení Feng Shui, tedy harmonie prostředí, díky níž se v koupelně každý cítí co nejlépe a uvolněně.
Zajímavé tipy:
- do harmonické koupelny patří živé rostliny
- zrcadlo odráží negativní energie
- dostatek světla je nezbytný
- nepoužívané věci nemají v koupelně co dělat
- svíčky pomáhají uvolnit tělo i mysl
- osvětlení zrcadla by mělo směřovat ze stran ne z vrchu
- absenci okna lze vyvážit umístěním křišťálu nebo skleněné zvonkohry
- oblé tvary jsou vítanější
- dřevo pomáhá navodit pocit pohody
- koupelnový nábytek je lepší otevřený
- u dekorací platí, že méně je někdy více
- dveře do koupelny by měly být vždy zavřené
Diskuse k článku