Kaki – kdy a jak ho jíst a využívat v kuchyni
Druhů exotického ovoce je velké množství. Některé se na pulty obchodů dostávají běžně a jsou relativně dostupné, jiné jsou málo známe a těžko sehnatelné. Do první skupiny rozhodně patří kaki, které je oblíbené i mezi českou veřejností. V obchodech jej v březnu seženete bez problémů. Jak kaki chutná, kdy je zralé, jak ho jíst a využívat v kuchyni? Právě na to se v dnešním článku zaměříme.
Kaki: božské ovoce s lahodnou chutí
Tomel, churma, šaronské ovoce, korejské mango, medové jablko… To je jen příklad mnoha názvů, které se pro kaki používá, ať už mezi odborníky, či širokou veřejností. Označuje se také za božské ovoce, protože jeho botanický název je Diospyros – ovoce boha Dia.
Užijte si tropickou exotiku v koupelně
Exotické dřevo je symbolem luxusu. Seznamte se s netradičními dřevinami
Kaki pochází z Asie a podle předpokladů se v Číně pěstovalo už v prvním století po Kristu. Dnes se pěstuje v mnoha subtropických oblastech včetně Ameriky, Albánie, Itálie, nebo dokonce jižní části Ukrajiny. V současnosti putuje na pulty obchodů především z Asie.
Základní charakteristika plodů kaki
Plody kaki poznáte na první pohled. Svým tvarem připomínají rajče, barvou zase pomeranč. Typicky má zralý plod kaki průměr kolem 7 cm. Aby však bylo chutné, potřebuje čas. Konzumovat byste jej měli jen ve zralé stavu, pak bude mít výraznou sladkou chuť s jemnými vanilkovými plody. Naopak nezralé plody kaki jsou trpké a tvrdé.
Jak správně jíst kaki
Co tedy dělat s plody kaki, když si je přinesete z obchodu? V první řadě zjistěte, jestli už je zralé, a tedy připravené ke konzumovat. Poznáte to snadno – musí mít při jemném stisku měkké. Tvrdý plod znamená, že potřebuje ještě chvíli v pokojové teplotě na dozrání. Protože se plody sklízí nezralé a jako nezralé se pro snazší transport i přepravují, často si je z obchodu donesete tvrdé. Nějaký čas potřebují téměř vždy.
Konzumace kaki nevyžaduje zvláštní přípravu. Dokonce se dají jíst i se slupkou, ta se však kvůli specifické chuti a postřikům zpravidla sloupává. Kaki můžete po oloupání nakrájet na kousky rovnou jíst. Stejně tak je můžete rozříznout na půl a vydlabávat lžičkou.
Využití kaki v gastronomii
Kaki můžete samozřejmě konzumovat jen tak, na druhé straně má spoustu využití v asijské i experimentální kuchyni. Vzhledem ke konzistenci se zralé plody kaki přidávají do dezertů, rýžových nákypů, ovocných salátů a originálních omáček. Z kaki si také snadno připravíte marmeládu, smoothie, ovocnou šťávu, nebo třeba puding. U sladkých pokrmů umocní sladkou chuť bez přidání cukru a sladidel, slaným jídlům dá zase neotřelý exotický nádech. Je jen na vás, jak kaki při svém vaření a pečení do pokrmů zakomponujete!
S množstvím kaki to nepřehánějte
Kaki je nejen chutné, ale i zdravé. Obsahuje spoustu vitamínu C a může prospívat i lidem s onemocněním ledvin a jater. Na druhé straně byste to s množství neměli přehánět. Při nadměrné konzumaci mohou v žaludku vznikat specifické útvary ze zbytků, které organismus nedokáže strávit. Může pak docházet k zažívacím a dalším potížím.
Rádi experimentujete a máte rádi exotické ovoce? Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku