Jaký vánoční stromek navodí krásnou vánoční atmosféru? Smrk, borovice nebo jedle?
Známe to skoro všichni. Blíží se Štědrý den a v tom velké shonu okolo nakupování vánočních dárků málem zapomínáme na vánoční stromek, která sháníme na poslední chvíli. Udělejte si ale čas a porozhlédněte se kolem sebe, kde koupit vánoční stromek. Ukážeme vám, jaké máte možnosti s výběrem vánočního stromku, jak jej nejlépe vybrat a dobře o něj pečovat, aby vydržel co nejdéle.
Vánoční stromek živý nebo umělý?
Nejprve si musíte ujasnit, zda chcete vánoční stromek živý anebo umělý. Živý stromek vám krásně provoní místnost a naladí vás na ty pravé Vánoce. Nevýhodou může být ale menší nepořádek, jelikož živý vánoční stromek postupně opadává a ztrácí jehličí.
S umělým stromkem takový problém mít nebudete. Navíc nemusíte každé Vánoce řešit, kde jej sehnat. Řada z nich je už k nerozeznání od živého vánočního stromu, takže i umělý stromek bude působit opravdovým dojmem. Někomu však může chybět právě vůně čerstvého stromku. Pokud jste ale spíše praktický typ, umělý vánoční strom bude pro vás nejspíš ideální. Umělý vánoční stromek můžete koupit v cenové relaci od několik set až po několik tisíc korun.
Kde koupit vánoční stromek?
Živé vánoční stromky můžete koupit téměř kdekoliv. Stačí se kolem sebe jen porozhlédnout. Nejčastěji se s vánočními stromky setkáváme ve městě poblíž vánočních trhů, na frekventovaných místech, u velkých obchodních center, zavítat můžete i do lesních školek nebo do zahradnictví. Nejčastěji jsou k sehnání tyto vánoční stromky:
- jedle kavkazská
- jedle ojíněná
- smrk ztepilý
- smrk pichlavý
- smrk stříbrný
- borovice lesní
- borovice černá
Nejlevnější vánoční stromky se dají pořídit pod 200 korun, naopak ty nejdražší až za tisíce. O ceně vánočního stromku rozhoduje nejen druh, ale také výška. Například za smrk pichlavý vysoký 200 cm můžete zaplatit až 700 korun, za stejně vysokou jedli kavkazskou ale dokonce až 1000 korun.
A kdy se po vánočním stromku zažít poohlížet? Ideálně byste měli stromeček kupovat cca týden před Štědrým dnem a do té doby jej uchovat na chladném místě.
Vánoční stromky: borovice, jedle anebo smrk?
A jaký živý vánoční stromek bude pro vás ten nejlepší? Záleží, co od stromečku čekáte a jaký druh se vám nejvíce líbí.
Jedle – výhodou jedle je to, že tolik nereaguje na teplo, což znamená, že jehličí z jedle neopadává tak moc a často. Je to velice kvalitní strom, který se může pyšnit většinou svou pravidelností a hutností větviček. Také si kvůli tomu celkem připlatíte.
Borovice – borovice vám také vydrží dlouho krásně zelená, také stejně jako jedle málo opadá. Nevýhodou však může u borovice být vzhled. Borovice často není příliš vysoká, má méně větviček a také jsou méně husté.
Smrk- smrk patří mezi českou domácností asi k nejběžnějším vánočním stromům. Pro byty ale není zrovna vhodnou volnou smrk ztepilý, jelikož kvůli velkému teplu rychle opadává. Více vydrží spíše smrk pichlavý
Vánoční stromek v květináči: ideální varianta pro milovníky přírody
Stále více a více si oblibu v českých domácnostech nachází vánoční stromek v květináči. Stromek v květináči dostatečně zalívejte, a ještě před tím, než jej dáte do místnosti, nechte jej aklimatizovat. Jeden nebo dva týdny před tím jej dejte na chladnější místo jako je třeba balkon, sklep nebo chodba. Vánoční stromeček v květináči je nejčastěji smrk pichlavý, jedle, cypřišek a borovice. Po Vánocích si potom můžete stromeček odstrojit a užít si jej i několik let. Můžete ho totiž zasadit na zahradě a těšit se z něj právě tam.
Diskuse k článku