Jak se starat o vánoční stromek v květináči, aby přežil Vánoce bez újmy
Pokud chcete, aby strom po přesazení neživořil, zvolte správný druh. Například jedle nebo borovice nejsou ideální jako vánoční stromky v květináči,…
Také jste se letos rozhodli, že uděláte dobrý skutek pro životní prostředí a vyměníte klasický řezaný vánoční stromek za ten v květináči? Pak patříte mezi početnou skupinu domácností, které se rozhodli k tomuto kroku přistoupit. Stromeček vám může po svátcích zůstat na zahradě až do příštího roku, nebo může putovat zpátky do přírody. Aby však Vánoce přežil bez újmy, je důležité se o něj správně starat.
Teplotní změny nejlépe snáší smrk stříbrný
Pokud chcete, aby strom po přesazení neživořil, zvolte správný druh. Například jedle nebo borovice nejsou ideální jako vánoční stromky v květináči, protože mohou po přesazení utrpět teplotní šok a pomalu hynout.
Chcete-li mít jistotu, že vánoční stromek si se změnou teplot a podmínek pěstování poradí, pořiďte si stříbrný smrk, případně jiný druh. Právě smrk stříbrný je však na extrémní klimatické podmínky zvyklý, protože přirozeně roste na západním pobřeží USA. Na teplotní šok je zvyklý, a tak s velkou pravděpodobností bude bez problémů růst i v dalším roce.
Stromek v květináči si musí na vyšší teploty zvykat
Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoliv druh vánočního stromečku, rozhodně jej po zakoupení hned nepřesunujte do vašeho obýváku. Opět hrozí rizika velkého teplotního šoku, kvůli kterému by vám mohl opadat třeba ještě během svátků.
Byl-li stromek skladovaný celou dobu venku, nejprve jej přesuňte do garáže, kůlny nebo dílny. Po několik dnech v místnosti o teplotě v rozmezí 5 až 10 stupňů jej můžete teprve přesunout do teplejší části domu. Rozhodně se vyhněte umísťování vánočního stromu poblíž radiátorů nebo jiných zdrojů tepla, které by mohly vést k rychlému schnutí.
Vánoční stromek by měl zůstat v teple maximálně deset dnů
Pokud máte ve zvyku pořídit vánoční stromek už na začátku prosince a užívat si jeho krásu až do Tří králů, tak pro vás strom v květináči nebude nejlepší volbou. Poté, co jej z chladnějšího prostoru přesunete do obýváků nebo jiné obytné místnosti, by měl maximálně po 10 dnech znovu putovat do studenějšího místa.
Pokud byste nechali strom v teple delší dobu, začal by se tzv. probouzet. Při delším pobytu v teple by další rok na zahradě nebo v lese nezvládnul, protože by po probuzení během krátké doby zmrznul. Po vánočních svátcích by pak v garáži nebo kůlně měl zůstat až do jara. Ideální doba pro opětovné zasazení nastává až ve chvíli, kdy venkovní teploty neklesají pod 5 °C a nehrozí výskyt přízemních mrazů.
Stromek potřebuje vodu, přelévání mu však neprospívá
Až přesunete vánoční stromeček v květináči do místnosti s pokojovou teplotou, překvapí vás, jak moc bude žíznivý. Už po pár hodinách od první zálivka bude možná substrát vyschlý a bude vyžadovat opětovné zalití. Aby se stromku v květináči dobře dařilo, je třeba jej zalévat pravidelně, ale rozhodně jej nepřelít. Pokud by se v květináči delší dobu držela voda, mohlo by to mít negativní vliv na kořenový systém stromu. Základní pravidlo spočívá v tom zalévat stromek alespoň jednou za den, ovšem v menším množství.
Pokud si v obchodě pořídíte stromek, který již bude umístěný v květináči, zjistěte si, má-li drenážní vrstvu. Ta je velmi důležitá právě z důvodu, aby mohla přebytečná voda po zalévání volně odtéct. Květináč by tak měl mít ve spodní části několik otvorů a měl by být postavený na plastové misce.
Pokud dodržíte výše uvedené rady, s velkou pravděpodobností Vánoce přežije bez újmy a v dalším roce se mu bude dobře dařit. Přečtěte si i další články s vánoční tematikou:
Diskuse k článku