Jak správně čistit rychlovarnou konvici
Čím tvrdší vodu v domácnosti používáte, tím rychleji se bude v rychlovarné konvici vytvářet vrstva vodního kamene. Po několika měsících používání tak může být vrstva viditelná a ovlivní i výslednou chuť ohřáté vody. Nepijte vodní kámen. Čištění rychlovarné konvice vám zabere jen pár minut. Máme pro vás několik tipů, jak správně čistit rychlovarnou konvici zvenčí i zevnitř a prodloužit tak její životnost.
ZPĚT NA TÉMA: VYBÍRÁME RYCHLOVARNOU KONVICI
Jak čistit rychlovarnou konvici zvenčí
Často se majitelé rychlovarných konvic zaměřují na odstraňování vodního kamene, přitom zapomínají na čištění konvice zvenčí. Pokud ji máte položenou na kuchyňské lince, na jejím vzhledu se rychle podepíše prskající olej i manipulace znečištěnýma rukama. Čištění povrchu konvice nepodceňujte a snažte se odstranit nečistoty ihned po zašpinění. Vnější části konvice snadno vyčistíte pomocí octa nebo běžných domácích čisticích prostředků. Pokud máte nerezovou konvici, pořiďte si speciální čističe ve spreji, které se kromě odstranění nečistot postarají o vysoký lesk kovových povrchů.
Jak čistit rychlovarnou konvici zevnitř
Zatímco čištění povrchu rychlovarné konvice je snadné a rychlé, u čištění vnitřních částí to bývá obtíženější. Po nějaké době se totiž začne usazovat vodní kámen a zavápněné části nejdou obyčejnou vodou vyvařit. Vodní kámen z topného tělesa i dalších částí konvice však dostanete snadno. Existují 3 základní postupy. Nejjednodušším způsobem je pořízení odvápňovačů, které se prodávají ve formě tablet či tekutiny.
Rychlovarnou konvici však snadno vyčistíte i pomocí kuchyňských prostředků, které máte téměř vždy po ruce. Velmi účinným bojovníkem proti vodnímu kameni je obyčejný lihový ocet. Do konvice nalijte 2 decilitry octa, přidejte špetku soli a dolijte vodou. Konvici zapněte a nechejte octový nálev vyvařit. Vypláchněte ji čistou vodou, po nánosu vodního kamene nezbyde ani památka. Nevýhodou tohoto postupu je silné aroma octu, které v konvici zůstane ještě po několika použitích, proto byste měli vyčištěnou konvici několikrát vypláchnout a převařit čistou vodou.
Pokud vám ocet nevoní, vyzkoušejte do konvice s vodou přidat lžičku kyseliny citronové. Konvici zapněte a poté nechejte přibližně na hodinu odstát. Vodní kámen povolí a konvice bude opět čistá, navíc bez octového nádechu.
Přečtěte si i další články o čištění a úklidu domácnosti:
Diskuse k článku