Dětský pokoj a jeho základní stavební kameny pro hravost i praktičnost
Dětský pokoj vyžaduje změny, pravděpodobně totiž neexistuje dítě, které by si se stejným pokojíčkem vystačilo od batolete až po středoškoláka. Nebojte se horentních sum za nábytek, protože dětem stačí opravdu jen ty základní kousky. Dávejte hlavně pozor na to, aby místnost nebyla tmavá a přecpaná – v takovém prostoru by se nelíbilo asi nikomu.
Aby bylo zařizování snadnější, rozdělte si pokoj na tři zóny: tu, kde bude potomek spát, kde se bude učit, a kde bude odpočívat nebo si hrát. Když do každé zvolte nejdůležitější nábytek a vhodné doplňky, rozhodně nešlápnete vedle. A ve výsledku budou spokojení všichni.
Spokojený spánek
Dětský pokoj pro kluka či pro holku se neobejde bez pořádné postele, a to v jakémkoliv věku. Na matraci rozhodně nešetřete, raději pak omezte výzdobu. Kvalitní podpora pro záda zahrnuje i lamelové rošty. Pro menší děti volte postel o rozměrech 70x140cm, pro ty starší pak 80x95 cm či 90x200cm. Z praktického hlediska se hodí úložný prostor pod postelí – ať už vyberete postel, která jej zahrnuje, nebo si ho uděláte sami pomoc přídavných systémů či krabic.
Pokud pořizujete palandy, dávejte pozor, aby výška od země byla minimálně 40cm a od stropu 110cm.
Postel by neměla být umístěna u topení (pokud máte radiátory) a příjemné není ani to, když má dítě za záda dveře či okno.
Příjemné prostředí pro učení
Jak důležitou úlohu hraje prostředí při učení známe asi všichni. V pokoji plném barev je mozek stimulován mnohem více, než ve smutné šedi. Nemusíte rovnou malovat obrazce na zeď, postačí zajímavé detaily, jakými jsou nástěnky, závěsy, barevné poličky nebo obrázky.
Nejmenším dětem postačí menší stolek na tvoření, u větších už ale bude potřeba psací stůl. Ten by měl být prostorný s dostatečným počtem zásuvek. Umístěte jej tak, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného světla, ve vybavení by ale ani tak neměla chybět lampička. Nezbytností je i vhodná židle s nastavitelnou výšku, opěrkou zad i rukou. Variabilní nábytek je v dětských pokojíčcích výhodou, protože se jej mohou přizpůsobovat. Pokud prostor dovolí, je vhodné mít speciální stůl pro PC.
Dětský pokoj jako místo pro hraní a relax
U předškoláků je pokoj hlavně místo, kde mají své hračky, hry a potřeby pro tvořivé činnosti. K základnímu vybavení by tady neměly chybět poličky, menší stolek s židličkami a teplé koberce (ať už v celém pokoji nebo jen speciálně pro hraní). I v prvních letech školní docházky ocení tabule a nástěnky.
Pozor dejte na nábytek s ostrými hranami, zbytečné jsou i různé zdobné prvky, které by se mohly ulomit a být pro dítě nebezpečné.
Starší děti budou potřebovat místo, kde mohou s kamarády posedět, takže se hodí sedací pytle a polštáře.
Co se do dětských pokojíků rozhodně nehodí, to jsou skleněné vitríny a stoly se skleněným povrchem. Jediným využití skla by mohly police u stylových pokojů starších potomků.
Pokojíky by se neměly zahrnovat žádné zbytečnosti, už jen kvůli snadnému úklidu. Proto pořizujte věci, které jsou snadno udržovat a omývat. Zařiďte i dostatek úložných zón, kam si potomek dá všechny nezbytnosti. Postupem času se ale stejně musíte připravit na to, že si své království přetvoří k obrazu svému.
Diskuse k článku