Co všechno umí digitální asistenti pro domácnost
Před nějakou dobou se na trhu začaly objevovat digitální domácí asistenti, kteří mají uživatelům usnadnit provoz v domácnosti. Velké úspěchy sklízí především v USA, k nám do Evropy se teprve postupně dostávají. Mluvíme především o digitálních asistentech Google Home a Amazon Echo, které umožňují ovládání hlasem a ovládání zařízení inteligentní domácnosti. Pojďme se zaměřit na to, co všechno tihle asistenti vlastně umí a jestli se jejich pořízení vyplatí.
Co jsou to digitální asistenti
Pokud o tzv. domácích digitálních asistentech slyšíte poprvé, rád vám je představíme. V současné době jsou digitální asistenti (či spíše asistentky – kvůli ženskému hlasu) prezentovány 2 významnými přístroji, a to Google Home a Amazon Alexa. V obou případech se jedná o malé elektronické zařízení, které je vybavené reproduktorem a mikrofonem. Digitální asistent reaguje na hlasové příkazy, odpovídá na dotazy, spouští multimédia a u inteligentních domácností zvládne i ovládání spotřebičů či osvětlení.
Digitální asistenti zatím česky neumí
Pokud si pořídíte domů digitálního asistenta, budete na něj muset mluvit anglicky. V současné době neumí česky žádný z prodávaných asistentů, ačkoliv lze předpokládat, že v budoucnu budou zařízení lokalizovaná i pro Českou republiku.
Především zařízení od Google k tomu má hodně blízko, protože mobilní telefony a další prostředí už česky umí, stejně tak dobře zvládá i technologii rozpoznávání řeči. Tato zařízení se v současnosti na českém trhu nachází, ovšem zatím ne v oficiálním distribuci. Pokud si například u nás koupíte domácího asistenta Google Home, bude pravděpodobně určen pro britský trh, a tak bude dodávaný s redukcí na tuzemské zásuvky.
Základní funkce domácích asistentů
Určitě vás zajímá, co všechno domácí asistenti umí. V první řadě je třeba říci, že vynikají citlivým mikrofonem, takže jsou schopni rozeznat váš hlas i na několik metrů. Domácnost tak budete ovládat jednoduše z pohodlí gauče, stačí říct příkaz v angličtině, a o vše se asistentka postará. Mezi základní funkce domácích asistentů patří:
Ovládání hudby
Jedním z hlavních předností domácích asistentů je snadné přehrávání hudby. Oba přístroje umožňují připojení k nejrozšířenějším aplikacím pro přehrávání hudby, ať už jde o Spotify, nebo Tunein Play. Stačí hlasovým příkazem aktivovat přehrávání hudby, měnit skladby, zapínat rádio a podobně.
Odpověď na vaše otázky
Pokud se považujete za zvídavé tvory, jistě oceníte možnost získání zajímavých informací. Především asistent Google Home je vybaven systémem napojeným na nejrůznější informační zdroje a rád vám odpoví na vaše otázky. Zeptejte se ho, kolik je hodin, jaké má být dnes počasí, jaké jsou aktuální kurzy měn, nebo třeba jaká je aktuální situace na silnicích. Na vše vám ihned odpoví. Samozřejmě v angličtině.
WI-FI zásuvky - inteligentní domácnost během chvilky
Ovládání spotřebičů
Domácí asistenty ocení především majitelé chytrých domácností, kteří si potrpí na technologických vychytávkách. Se vzrůstajícím zájmem o digitální asistenty se postupně rozšiřuje i okruh výrobců spotřební elektroniky, kteří s využitím této technologie začínají počítat. Už běžně můžete ovládat pomocí hlasových příkazů televizi, ale i další smart zařízení. Hlasem tak jednoduše rozsvítíte světla nebo nastavíte ideální teplotu na termostatu.
Několikrát jsme zmínili dva významné domácí asistenty – Google Home a Amazon Echo. Pojďme se nyní zaměřit na jejich srovnání.
Diskuse k článku