Boj s komáry II. - využijte sílu přírody
Odpudit komáry lze za použití moderních přístrojů i přírodních pomocníků. Pro ty hovoří fakt, že na jejich pořízení nemusíte vynakládat velké finanční částky. Následující tipy a triky patří do kategorie „babských rad,“ avšak některé z nich jsou vědecky podloženými a uznávanými metodami. Jak tedy co nejsnadněji zatočit s obtěžujícím hmyzem?
Nechcete-li proti komárům používat agresivní chemické přípravky, pak nemáte jinou možnost, než se spolehnout na tipy a triky z přírody. Přípravky ve sprejích by sice neměly mít žádné účinky na zdraví, ovšem minimálně po nich zůstává nepříjemný odér. Tomu se dá vyhnout.
Nečekaný pomocník proti komárům – skořice
V kuchyni ji má snad každý, málokoho by ale napadlo, že může mít i jiné využití, než jen skvělé ochucovadlo pokrmů a dezertů. Účinky skořicové silice však umí bojovat s malými „upíry“ stejně efektivně, jako některé repelenty.
Její účinnost mají na svědomí čtyři látky, jenž dokáží zabíjet komáří larvy: cinnamaldehyd, cinnamyl acetát, eugenol a anethol. Samotná silice je těkavá a působí tak i na dospělé jedince.
Za osvědčený zdroj se považuje skořicovník čínský nebo skořice cejlonská. Samotné silice pak zakoupíte v obchodech s éterickými oleji, bylinkami nebo v lékárnách. Jelikož se jedná o čistě přírodní produkt, nevztahují se na něj žádné normy a regule týkající se pesticidů.
Jak na komáry? Začněte už na parapetu
Kromě skořice můžete proti komárům použít i další přípravky, jenž se dají položit k oknu na parapet a nevítané hosty odradí okamžitě od návštěvy. Jedná se o tyto rostlinky proti komárům:
- česnek
- pelyněk
- afrikány
- levandule
- citrusové vůně
- cedr, rozmarýn, máta
Nevýhodou je rychlé seschnutí v době vysokých teplot. Naproti tomu "potpourri" z živých snítek a květů působí svěže a nevyrovná se mu žádný osvěžovat vzduchu. Méně vábnou metodou je potření okenních rámů cibulí.
Květinami proti komárům
Parapety využívá pro umístění květináčů nebo truhlíků snad každý. Pokud do nich vysadíte výše zmíněné květiny či bylinky, zabijete dvě mouchy jednou ranou. V tomto případě tedy spíše komáry.
Ne příliš okrasnou, ale za to účinnou rostlinkou je lichořeřičnice. Kromě působení proti komárům je známá také pro svá další pozitiva – působí antibakteriálně (tinktury) a také jako diuretikum. Přírodní lékárny ji doporučují při léčení močových cest a ledvin. Kromě lichořeřičnice by měly mít odpuzující schopnosti muškáty.
Do zahrady potom lze proti komárům vysadit rojovník bahenní, fungovat by měl i ořešák nebo katalapa, avšak zkušenosti se různí. Jako ideální ničitelé komárů jsou na dvorích a zahrádkách žáby a ještěrky.
Kdo se chce vyhnout používání chemikálií v domácnosti má spoustu možností. A některé z nich komě vynikajících účinků ještě dobře vypadají!
Čtěte také: Boj s komáry I. - ochrana před nežádoucím hmyzem
Diskuse k článku