Barevné spektrum a jeho využití v interiérovém designu
Kdo zvládne teorii pro práci s barvami nemusí se obávat žádných estetických kolizí. A to se týká všech oblastí, kde hrají nějakou roli – módy, výtvarného umění i interiérového designu. Zařídit si příjemné bydlení nezáleží jen na vybavení, ale také na schopnosti vše sladit a vhodně zkombinovat. Barvy umí divy a proto je výhodné znát jejich sílu a vědět, jak jí využít.
Práce s barvami patřila na základní škole mezi to nejzábavnější, co nás mohlo potkat – hodiny výtvarné výchovy byly oddechové a přesto formující. Kdo dával pozor, jistě si odnesl i praktické poznatky, které se dají využít dodnes.
Teorie barev – základní pojmy
- Při výmalbě nebo přetírání starých barev oceníte znalost primárních, sekundárních a terciálních barev. Základní (primární) nelze ničím namíchat, tam patří žlutá, červená a modrá. Sekundární barvy vznikají smícháním dvou primárních (oranžová, zelená, fialová) a terciální pak smícháním dvou barev z první a druhé skupiny.
- V teplých barvách převažuje červená, ve studených modrá; za neutrální je považována bílá a černá.
- Analogické barvy jsou ty, které se nachází v barevném spektru vedle sebe:
- Protilehlé barvy mají název „komplementární."
- Lomený tón: přimícháním bílé vznikne pastelová barva; tmavý lomený tón: s černou vznikají zase tmavé odstíny jednotlivých barev.
- Kontrast: barvy ležící naproti sobě.
Čtěte také: Je na malování lepší stříkací pistole, váleček, nebo štětka?
Jak používat barevné spektrum
Barevné kolo bylo sestaveno už v 15. století malířem Albertem Munsellem. Jednotlivé odstíny jsou sestaveny podle příbuznosti a čím blíže u sebe leží, tím působí méně rušivě. Naopak vzdálené barvy působí kontrastně.
Principy využití barev jsou v zásadě jen čtyři:
1. Jedna barva: jako základ se zvolí jedna barva, které se pak vše přizpůsobí. Pro doplnění se využívají jen její odstíny a barvy, kde zřetelně prosvítá.
2. Stejný jas: důležitým faktorem barev je jejich jas. Využívat by se měl vždy podobný. Kupříkladu našedlé pastelové barvy, či sytá měděná a jedlová barva, které se díky stejnému jasu nijak nepřebíjí.
3. Tón v tónu: využití jedné barvy ve všech jejích odstínech je také správnou volbou.
4. Doplňkové barvy: jedná se o barvy, které leží naproti sobě. Pokud jsou použity ve své nejjasnější podobě, pak způsobují tzv. simultánní kontrast, kdy navzájem zesilují svoji dominanci. Proto je třeba používat je ve světlejších nebo naopak tmavších podobách.
Podobně to funguje i s barvami, které neleží přímo naproti sobě, ale také nejsou dostatečně blízko. Mohou způsobovat disharmonii a pro pocity člověka tak nejsou tou nejlepší volbou. Pokud si na barevné kombinace nevěříte, nebojte se kontaktovat designéry, kteří rádi pomohou vytvořit krásné bydlení.
Diskuse k článku
keren
Lucie