Jak rozšířit Wi-Fi na celý dům, terasu i zahradu
Kvalitní připojení k internetu je základem každé domácnosti. S rozmachem chytrých spotřebičů počínaje televizorem a konče parní troubou potřebujeme mít silný Wi-Fi signál v každém koutu domu nebo bytu. Co dělat, když ale kvalita signálu kolísá a už vůbec nedosáhne třeba na terasu nebo zahradu?
Správné umístění hlavního routeru je základ
Aby bylo pokrytí Wi-Fi signálem v domě či bytě co nejlepší, musí být router umístěn na vhodném místě. Signál totiž může být rušený silnými stěnami, kovovými konstrukcemi i jinými elektrickými zařízeními. Chcete-li pomocí jediného Wi-Fi routeru pokrýt co největší plochu, umístěte jej do centrální části vašeho domu. V případě patrového domu je vhodné upevnit jej ke stropu, aby se signál snadno dostal i do vyššího podlaží. Na druhé straně byste router neměli ukrývat ve skříni nebo vzdálené technické místnosti – kvalita signálu bude slábnout velmi rychle.
Použijte aplikaci pro měření kvality signálu
Abyste mohli zmapovat kvalitu signálu ve vaší domácnosti a měli přehled o tom, kde už Wi-Fi nestačí, stáhněte si do mobilního telefonu aplikaci pro měření signálu. Existuje jich nespočet, princip je však vždy stejný. Aplikace je schopna vyhodnotit sílu Wi-Fi v konkrétní pozici, takže stačí s telefonem v ruce projít všechny místnosti a kouty a zjistit, kde je problém. Můžete také změnit umístění hlavního routeru a měření přes aplikaci zopakovat. Ihned se dozvíte, jestli se situace zlepšila.
Nový bezdrátový termostat TFT WiFi umožňuje snadnou regulaci tepla i na dálku
WiFi zásuvky: vytvořte si inteligentní domácnost během chvilky
Máte přístup ke kabeláži? Použijte přístupové body
Pro rozšíření bezdrátového signálu po domě či bytě můžete použít tzv. přístupové body. Jedná se o zařízení, která se pomocí kabelu připojují k hlavními routeru a umožňují vytvoření bezdrátového přístupového bodu – access pointu. Na trhu narazíte na různé typy zařízení od stropních po stojánkové. Vyrábí se i v designovém provedení, takže vám doma překážet nebudou. Podmínkou je však možnost připojení pomocí kabeláže. Dají se využít například v místnostech, kde máte vyvedené datové zásuvky. Snadno tak rozšíříte bezdrátový signál i do míst vzdálenějších od primárního routeru. V případě hlavního Wi-Fi routeru zjistěte, jestli dodatečné připojování AP podporují.
Bezdrátový opakovač – nejjednodušší řešení
Nemáte-li možnost připojit přístupové body pomocí kabelů, musíte přistoupit k bezdrátovému rozšíření signálu pomocí opakovačů. Jejich princip je jednoduchý – připojí se k Wi-Fi síti a následně signál šíří dál. Počítejte však se snížením přenosové rychlosti a s možnými občasnými výpadky. Wi-Fi opakovač musíte připojit tam, kde je kvalita signálu ještě dostatečná. Obvykle se zapojují rovnou do zásuvky a nastavují se prostřednictvím mobilní aplikace. V jedné domácnosti můžete využít i větší počet opakovačů.
Opakovač zajistí signál na terase i zahradě
Bezdrátový opakovač zvýší dosah signálu i na vaše terasu nebo zahradu. Pokud například máte dostatečný signál Wi-Fi v kuchyni, ale na přilehlé terase se už nepřipojíte, zapojte opakovač do zásuvky umístěné v kuchyni. Zařízení se bez problémů připojí do vaší stávající sítě a zajistí snadné prodloužení signálu na terasu. Stejně dobře bude zařízení fungovat pro rozšíření Wi-Fi na zahradu či pod pergolu.
Moderní řešení v podobě meshových sítí
Pokud budete pro rozšíření signálu využívat opakovač, budou se vaše zařízení připojovat k nové síti vytvořené opakovač. V praxi se tak doma bude připojovat k „Síti 1“, a až půjdete na terasu, kde už signál není, připojíte se na „Síť 2“ vytvořenou opakovačem. Nejmodernějším a nejpokročilejším řešením je vytvoření tzv. meshových sítí pomocí speciálních síťových zařízení, které si mezi sebou předávají informace. Vysílače si mezi sebou předávají zařízení tak, aby byl vždy zajištěný co nejlepší signál. Doma, na terase i zahradě budete vždy připojeni k jedné síti a signál bude dokonalý. Pro využití meshových sítí však musíte mít kompatibilní router a investovat do síťových zařízení, jejichž pořizovací náklady nejsou nejnižší.
Čtěte také:
Diskuse k článku