Garsonky – může být život na malém prostoru pohodlný?
Garsonky a malé byty jsou vzhledem ke své rozloze okolo třiceti metrů čtverečných obytné plochy někdy nouzovým řešením vlastního bydlení. Pro někoho ale může naopak bydlení v garsonce znamenat životní styl, který si zvolil dobrovolně. Bydlení ve správně zařízené garsoniéře totiž může nejen šetřit náklady, ale často se také pro jejich obyvatele stane výzvou k tomu, jak ji efektivně, hezky a zároveň vkusně zařídit.
Garsonek a malých bytů s jednou obytnou místností máme jenom u nás v České republice přes 200 tisíc. Alespoň to říkají čísla, která vyšla Českému statistickému úřadu z posledního sčítání lidí, domů a bytů, které proběhlo v roce 2011.
Garsonkou se přitom rozumí každý menší byt, který má jednu jedinou obytnou místnost, jejíž součástí je obvykle také menší kuchyňský kout a někdy dokonce i koupelna. Rozměry takovéhoto minibytu obvykle nepřesahují třicet metrů čtverečných obytné plochy a balkon bývá u garsonek spíše nesamozřejmým luxusem. Proč tedy vůbec chtít v garsonce bydlet? Důvodů je několik.
Bydlení v garsonce není jen o uskromňování, ale může mít také řadu přínosů
Ještě, než se v příštím pokračování zaměříme na tipy, jak prakticky garsonku zařídit nábytkem a spotřebiči tak, aby se nám v ní dobře bydlelo, je třeba si uvědomit, jaké přínosy a naopak zápory obecně pro nás bydlení na malém prostoru může mít. A to jak momentální, tedy ty, které se projeví prakticky hned, tak ty, které poznáme až s postupem času a přibýváním životních zkušeností.
Výhody bydlení v garsonce: |
|
Prvním faktorem, který je pro řadu lidí také tím nejzásadnějším, je poměrně nízká a v současné době stále postupně klesající pořizovací cena garsonek. Vzhledem k jejich rozloze se obvykle jedná o cenově nejdostupnější byty v dané kategorii, a proto se stávají často startovacím bydlením pro mladé lidi nebo páry, které se chtějí osamostatnit. Další skupinou častých obyvatel garsonek jsou pak lidé důchodového věku.
Garsonky mají nízké pořizovací ceny i náklady za topení
Vedle pořizovací ceny je ale potřeba vyzdvihnout zejména příjemnou výši pravidelných poplatků. Zejména náklady na vytápění garsonek bývají obvykle značně výhodné. Pětadvacetimetrový byt se totiž logicky vytopí mnohem rychleji, než tři plus jedna.
V garsonkách se také, pokud dodržíme pár jednoduchých pravidel, rychle uklízí. Pokud nemáme byt zbytečně zaskládaný věcmi, které by nám zavazely, podlaha je vytřená raz dva a jedno a půl okna zvládnete umýt během pár minut. Jednoduchý úklid je tedy velmi příjemnou odměnou za bydlení v prostorách ne zrovna dosahujících velikosti zámku. Jako velké pozitivum můžeme také brát, že máme prakticky všechno stále po ruce. Dostanete večer při usínání žízeň? Žádný problém, kuchyň je přeci hned tři metry od vaší postele.
V garsonce se naučíte toleranci a umění využít každou skulinku
Zajímavý je také sociální aspekt lidského soužití v garsonce. Pokud totiž v malém bytě nebydlíme sami, rychle se naučíme vzájemné toleranci k druhému člověku. A do budoucna, když se rozhodneme pořídit si jiné a větší bydlení, vám zkušenost z bydlení v garsonce dá také jednu užitečnou vlastnost. Budete umět velice efektivně využít prostor, nebudete nakupovat objemné zbytečnosti a pro každé zákoutí ve vašem novém království vás bude napadat řada možných řešení, co a jak by se v něm dalo vybudovat.
Diskuse k článku
Mia
Barbora Nováková