Rizika a nebezpečí platební karty: víte, na co si dát pozor?
Už jen malé procento obyvatel našich končin nevlastní bankovní účet s kreditní kartou. Platby jejím prostřednictvím jsou téměř každodenní úkon; kdo si oblíbil nákupy na internetu, pak už má jistě také kušenosti s bezhotovostními platbami. V mnohém usnadňují platební karty život, ovšem nezřídka se dá setkat se situací, že naopak vše pěkně zkomplikují.
Sjednejte si kreditní kartu a začněte čerpat výhody. |
Nedůvěra vůči nim už není tak silná jako v počátcích jejich používání. I samotný bezpečnostní proces plateb už je na zcela jiné úrovni. Nikdo se tak už nemusí bát sáhnout do peněženky pro malou plastovou kartičku, s jejíž pomocí uhradí jakýkoliv nákup. I tady se ale snaží všemožní zlodějíčkové získat údaje a s nimi i přístup k účtu.
Nejčastější triky zlodějů
- není tajemstvím, že spoustu zneužití platebních karet mají na svědomí kamarádi, rodinní přísušníci nebo osoby blízké. Proto si dobře hlídejte, komu svěřujete čísla z PIN kódu.
- kamery: tajně nainstalované kamery u bankomatů nahrají PIN kódy a poté zloději vytipovanou osobu o kartu okradou.
- dotykové senzory bývají nainstalovány pod klávesnicí bankomatu; poté znovu následuje účelová krádež karty.
- podvodné emaily (phishing) do nichž se vyplňuje číslo karty společně s osobními a často i přihlašovacími údaji. Velmi průhledná, ale přesto účinná metoda, která se v poslední době rozmáhá.
- vybílení účtu při platbě přes internet – v ČR a celkově v Evropě velmi nepravděpodobné díky účinnému bezpečnostnímu systému. Nebezpečí hrozí především u asijských nebo amerikých obchodníků.
3D Secure: jedná se o standard bezpečnosti při placení v internetových obchodech. Při platbě je vždy odesláno jednorázové heslo na mobilní telefon, navíc jsou citlivé údaje z platební karty sdělovány jen bance, která platbu autorizuje. Obchodníkovi je pak jen oznámeno, zda byla transakce povolena či nikoliv. |
Platební karty a platby přes internet
Vysoký stupeň bezpečnosti se snaží banky zajistit tak, že obchodníka vyloučí z transakce osobních údajů (systém 3D Secure – viz výše).
Údaje nejsou odesílány kanálem veřejné sítě, a tak nehrozí jejich únik.
Internetu využívá i metoda skimmingu – fyzického okopírování magnetického proužku a následné odčerpání peněz prostřednictvím internetového platebního portálu.
V České republice není zneužívání platebních karet závažným problémem, protože případů není mnoho. V drtivé většině pak za okradením stojí lehkovážnost majitelů platebních karet, kteří neuvážlivě sdělují kódy a přístupová hesla. I samotné banky se snaží zabezpečení stále zdokonalovat a svým klientům nabízet nové možnosti a způsoby využití karet.
Diskuse k článku