Co dělat, když objevíte vykradený byt
Návraty z dovolené nebývají vždy radostně a milé. Stát se to může, a to i přes mnohá opatření, jenž by měla znamenat bezpečnější žití. Léto je pro zloděje jako dělané, zejména co se týká vykrádání bytů – ty zůstávají opuštěné na delší dobu a vytipování oběti je tak poměrně jednoduché. Co dělat, když zrovna vy objevíte vybílený byt nebo dům?
Při pohledem na statistiky se jeví jako ohroženější právě domky. Do objektu se dostane snadněji a menší je také riziko, že si jej někdo všimne. Dle tabulek z roku 2011 jsou nejrizikovější lokality v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji. Nevyhýbají se však žádnému místu, a proto je důležité být připravený.
Vykradení bytu: hlavně zachovat klid
Zachovejte klidnou hlavu, zbytečně nepanikařte a postupujte racionálně. Jako první je třeba vše oznámit na policii, která musí dorazit na místo, zajistit stopy a sepsat protokol. Právě ten je důležitý také pro pojišťovnu. Jestliže máte byt, dům a věci v něm pojištěné proti krádeži, pak se můžete dočkat náhrady. V protokolu je však nutno uvést, že zloděj násilně překonal překážku (okno, dveře, vrata, balkonové dveře, francouzské či sklepní okno, zámek...). Do protokolu se uvádí taktéž výše škody, další důležitá informace.
Při vykradení bytu škody sepíše pojišťovák
Následně je důležité kontaktovat pojišťovnu, jenž na místo vyšle pojšťovacího makléře, likvidátora. Nebo svého finančního konzultanta. Výše škody by měla být vyčíslena stejně, jako v policejním protokolu, a to hlavně z důvodu, že v případě rozdílu, může pojišťovna požadovat doložení výše a předložení dalších dokladů. Vše se tak jen protáhne a zkomplikuje.
Pojišťovna odhaduje cenu věcí dle obvyklé ceny, pokud máte dražší zařízení, je vhodné uschovávat doklady o koupi, a ty následně předložit.
Doporučení při vykradení bytu
- Vykradení můžete poznat okamžitě podle poškozených dveří, ale časté jsou i méně nápadné případy – poškozený zámek, který jde špatně otevřít a až po vstupu zjistíte, že v bytě byla nezvaná návštěva. Stává se také, že zloději nezanechají žádné viditelné znamení a zmizelé věci odhlaíte až později.
- V prvním zmíněném případě přivolejte okamžitě policii, a to ještě před vstupem dovnitř, protože pachatel může být stále na místě a nikdy nevíte, co provede. Druhým důvodem je co nejmenší znehodnocení stop. Rozhodně proto neuklízejte!
- Soupis věcí musí být co nejpřesnější pro případ, že by se podařilo policii věci vypátrat. V takovém případě se hodí i fotografie předmětů. Detailní popis je důležitý hlavně u špěrků.
- Pokud se ztratily i písemnosti, důležité listiny, kreditky nebo cenné papíry, informujte také banky, pojišťovny a další instituce, kterých se to týká.
Nikdo si nemůže být jistý, že se nestane cílem loupeže. Proto mějte svůj majetek dostatečně zabezpečený.
Zabezpečení domácnosti před dovolenou - víte, co je potřeba udělat?
Pojištění domácnosti může zachránit vaše klidné spaní i rozpočet
Diskuse k článku