Přinese rok 2023 reálnou naději na vlastní bydlení?
Pro mnoho zájemců se rozplynula možnost na hypotéku vůbec dosáhnout. Ti, kteří by rádi do nemovitosti investovali své volné finanční prostředky, si v posledních letech tuto investici také dobře rozmysleli, její návratnost se výrazně prodloužila, což většinu drobných investorů odradilo.
Zájem o koupi předražených nemovitostí celkově poklesl. Výše úroku u hypotéky a zároveň vysoká průměrná cena nemovitostí zastavila koncem loňského roku trh s nemovitostmi. V loňském roce jsme se dočkali abnormálního růstu cen nemovitostí.
V porovnání s rokem 2021 se průměrné ceny nemovitostí zvýšily o 34 % a v porovnání s rokem 2020 dokonce o 67 %. Úrokové sazby hypoték díky inflaci rychle vyrostly a překročily 6 %, navíc banky zpřísnily podmínky, za kterých je možné hypotéku získat.
Inteligentní dům se dokáže o spoustu věcí postarat za vás
Ochranná lhůta může znepříjemnit vkládání změn do katastru nemovitostí
Spolehněte se na reference: S prodejem zděděné nemovitosti vám poradí zkušená realitka
Přemýšlíte o darování nemovitosti dětem? Poradíme, na co si dát pozor
Očekávaný vývoj úrokové sazby
Jak odborníci odhadují vývoj úrokové sazby u hypoték? Došlo k takzvanému zmrznutí výše úrokové sazby, a protože její výše přímo souvisí s mírou inflace a také se řídí základní úvěrovou sazbou, kterou stanovuje Česká národní banka, nedá se očekávat žádný výrazný pokles úrokové sazby u hypoték poskytovaných bankami na nákup nemovitostí.
Pokud by se podařilo zbrzdit růst inflace, dalo by se uvažovat o snížení úrokové sazby snad o jedno, či dvě procenta. Ovšem toto snížení by s největší pravděpodobností nastalo až ve druhé polovině roku. Spíš se dá očekávat situace, kdy zájemci o hypotéku tak zvaně ztratí trpělivost, smíří se s vysokými úroky a ke konci roku se odhodlají ke sjednání hypotéky za současných nepříznivých podmínek.
Očekávaný vývoj cen nemovitostí
Průměrné ceny nemovitostí v poměru k výši průměrné mzdy řadí Českou republiku do čela žebříčku s nejdražšími nemovitostmi vyspělých států. Pochopitelně nejvíce palčivá je nedostupnost vlastního bydlení. V loňském roce ovšem došlo k nasycení trhu a prodej stagnoval. Už na počátku roku 2023 jsme mohli zaznamenat lehký pokles cen nabízených nemovitostí.
Bohužel pro zájemce o koupi, toto snížení není nijak markantní a ani další výrazný pokles se neočekává. Například v Libereckém kraji poklesly ceny nemovitostí až o 15 %, v jiných krajích o jednotky procent a v Brně k poklesu nedošlo vůbec. Poklesy cen se týkají především bytů starších, určených k rekonstrukci, nové byty naopak zdražily.
Vzhledem k předpokládanému vývoji úrokové sazby za hypotéku a cen nemovitostí, se šance na získání vlastního bydlení formou hypotéky, v tomto roce nijak výrazně nezvýší. Téma nemovitostí vás zajímá? Přečtěte si i související články:
Diskuse k článku