Inteligentní dům se dokáže o spoustu věcí postarat za vás
Když se řekne inteligentní bydlení, málokdo ví, co si pod tímto pojmem přesně představit. Ve světě je však v různých podobách již standardem. Tento trend poslední dobou proniká i do České republiky a odborníci ho vnímají jako bydlení budoucnosti. Co všechno inteligentní dům obstará a v čem je jiný? I to se dozvíte na následujících řádcích.
V souvislosti s inteligentními domy bývá zmiňována digitální domácnost. Ta je vlastně podstatou takových staveb. Tím je zcela vystihnut princip, jak mohou moderní a takto zařízené objekty fungovat. O jejich provoz se starají propracované technologie, které může uživatel ovládat i na dálku, například přes telefon. V praxi to znamená, že obyvatel takového domu může cestou z práce skrze telefon dát příkaz, aby se spustilo topení, napustila vana či se uvařila káva v kávovaru.
Inteligentní dům – na prvním místě je pohodlí
Je zřejmé, že ten, kdo si ke svému bydlení zvolí inteligentní dům, počítá s naprostým pohodlím, protože na spoustu nezbytných úkonů, souvisejících s provozem domácnosti, už nemusí myslet. Pokud se však domníváte, že takové řešení je nutné pořídit již v rámci hotového domu, pak se mýlíte. Inteligentní dům (případně byt) si můžete vytvořit i z toho stávajícího. Odborné firmy nabízejí systémy, které lze instalovat do každé domácnosti, a tak z ní udělat požadované digitální zázemí. Co všechno tedy inteligentní dům umí? Podívejte se na základní výčet možností, co takové řešení nabízí. Centrální systém může ovládat:
- vytápění
- klimatizaci
- ventilaci
- stínění
- ohřev vody
- zabezpečení objektu
- osvětlení
- zavlažování zahrady
- zapínání/vypínání spotřebičů a elektroniky
Do systému je možné napojit téměř cokoliv, a to s pomocí kabeláže nebo třeba wifi signálu. Provoz domácnosti pak řídíte ovládacím panelem, který lze i v podobě softwaru nainstalovat do počítače nebo již zmiňovaného telefonu. Nejen zajištění vysokého komfortu bydlení je však hlavním principem využití moderních technologií v obydlí. Systémy pomáhají i šetřit a postarat se o to, aby byl provoz domácnosti energeticky nenáročný.
Digitální domácnost je úsporná
Díky plně programovatelné řídící jednotce je možné nastavit různé příkazy, které se postarají o to, aby inteligentní dům a jeho provoz byl ekonomicky efektivní. Nemůže se vám tak stát, že byste zapomněli zhasnout, případně vypnout nějaký spotřebič při odchodu z domu, což je zcela zbytečné plýtvání elektřinou. Digitální domácnost je možné uzpůsobit tomu, jak žijete, jaký je váš denní a noční rytmus. A to je považováno za její hlavní přednost vedle pohodlí, co díky moderním technologiím uživatelům nabízí.
Je však jasné, že inteligentní dům představuje nákladnou investici. Ta se ovšem vrátí v podobě bezproblémového bydlení a možných úspor. Systém navíc dokáže simulovat běžný provoz, a tak se při odjezdu na dovolenou nemusíte bát, že by vás po návratu čekalo nemilé překvapení v podobě vykradeného obydlí. Pokud i tak chcete předejít neblahým finančním následkům takové situace, nezapomeňte si přečíst článek o pojištění domácnosti ZDE.
Diskuse k článku