Koupili jste letos byt, dům či pozemek? Nezapomeňte na přiznání daně z nemovitosti 2022
Pokud jste se letos radovali z nového bydlení ve vlastním nebo nákupu pozemku či jiné nemovitosti, nezapomeňte na důležitou zákonnou povinnost. Tou je podání přiznání k dani z nemovitých věcí, které se podává je při změně nebo nabytí. O jaký typ daně jde, kdy se přiznání podává a koho se týká? To se dozvíte na následujících řádcích.
Co je to daň z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí patří mezi majetkové daně, které se státu odvádí každoročně za vlastnění nemovitostí. Platba daně se týká všech majitelů. Přiznání k dani se však nepodává každý rok, ale jen v případě, že od minulého zdaňovacího roku došlo k nějaké změně. Typicky tak musí podat přiznání k dani ti, kteří v uplynulém roce nemovitost nabyli.
Do kdy je potřeba přiznání k dani podat
Daň z nemovitosti je výjimečná tím, že se platí dopředu. Aktuálně se tedy bude podávat přiznání k dani na rok 2022, ve kterém je třeba uvést nově nabyté nemovitostí za předcházející rok. Posledním termínem pro podání přiznání 31. leden 2022. Stejně jako další typy přiznání můžete i toto podat buď písemně, nebo elektronicky prostřednictvím daňového portálu.
Do kdy je potřeba daň z nemovitosti zaplatit
Poté, co daňové přiznání k dani podáte, ji musíte zaplatit. Zatímco přiznání k dani z nemovitosti 2022 musíte podat do konce ledna, na zaplacení máte ještě spoustu času. Nejzazší termín splatnosti je do 31. května. A pokud částka, kterou máte zaplatit, přesáhla 5000 Kč, je daň splatná ve dvou stejných splátkách. První musíte zaplatit do konce května, druhou pak do konce listopadu.
Dejte si pozor, na jaký finanční úřad přiznání pošlete
Přiznání k dani z nemovitosti je specifické také tím, že se nepodává na finanční úřad podle bydliště poplatníka, ale podle místa dané nemovitosti. Pokud jste například pořídili v roce 2021 tři byty – jeden v Praze, druhé v Brně a třetí ve Zlíně – budete muset podávat přiznání hned třikrát. Pro každý finanční úřad, pod který svou lokalitou daná nemovitost spadá, vyplníte formuláře samostatně.
Při vyplňování formulářů použijte nahlížení do katastru
Vyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí není v běžných případech složité. Budete však potřebovat znát základní informace o nemovitosti. Ty vyčtěte buď z kupních smluv, nebo z katastru nemovitostí. Nahlížení do katastru je bezplatné a přístupné každému. Snadno z něj vyčtete název katastrálního území včetně čísla, dále číslo parcely a dokonce i podlahovou plochu. To z katastru nevyčtete přímo, ale je součástí informace o podílu na společných částech. Výměru plochy označuje číslo před lomítkem. Je-li například 8750, znamená to, že výměra odpovídá 87,5 m2.
Pokud jste v loňském roce nabyli nemovitosti, nezapomeňte daňové přiznání podat. V opačném případě vám hrozí pokuta a spousta zbytečných starostí. Vzhledem k tomu, že můžete podat přiznání i elektronicky, nemusíte udělat jediný krok z domu. Vše vyplníte během dvaceti minut, odešlete a daň přes internetové bankovnictví zaplatíte. Přečtěte si i další články o daních a financích:
Diskuse k článku