Hypotéka na družstevní byt: jak ji získat?
Každý by chtěl jednou bydlet ve svém, jenže získat nemovitost do svého osobního vlastnictví vyžaduje větší finanční obnos, který si lidé často nemohou zajistit jinak, než pomocí hypotéky. Oblíbenou variantou je tak bydlení v družstevním bytě, jelikož družstevní byty mají nižší kupní cenu. Háček je však v tom, že předmětný byt ve skutečnosti stále vlastní bytové družstvo a nový majitel pouze získá jemu odpovídající podíl na členství v družstevní korporaci. Navíc se na tento typ nemovitosti jen těžko sjednává hypoteční úvěr.
Hypotéku na družstevní byt banky poskytují, je však nezbytný převod družstevního bytu do osobního vlastnictví
Bydlení v družstevních bytech je v České republice stále velmi oblíbené, téměř dvacet procent všech bytů zůstává ve vlastnictví družstev. Lidé v nich bydlí na základě nájemní smlouvy s družstvem, ve kterém vlastní podíl odpovídající bytu. Ve skutečnosti tedy nejsou vlastníci nemovitosti jako takové, ale pouze si koupili členství v družstvu. Vlastnit podíl v družstvu a mít byt v osobním vlastnictví však není totéž, rozhodně ne z pohledu banky. Získání hypotečního úvěru na byt je totiž podmíněné převodem nemovitosti do osobního vlastnictví, která bude sloužit bance jako zástava. Bez nemovitosti v osobním vlastnictví hypotéku na byt nezískáte.
Předhypoteční úvěry slouží jako hypotéka na družstevní byt
Východiskem může být tzv. předhypoteční úvěr, který využilo i mnoho zákazníkůrealitních kanceláří. Reference klientů RK PATREAL však říkají, že banky tyto úvěry zatěžují vyššími úrokovými sazbami než běžné hypotéky. Navíc většinou banky požadují, aby byl družstevní byt bezpodmínečně převeden do osobního vlastnictví ve lhůtě jednoho roku či maximálně dvou let. Banky si tak chtějí zajistit bezproblémové splacení úvěru. Díky zástavě na bytě v osobním vlastnictví mají jistotu, že dlužník bude svůj dluh řádně platit, či v opačném případě o své bydlení přijde. Je tedy vhodné zjistit, jak samotné družstvo funguje a zda převody do osobního vlastnictví probíhají bezproblémově.
Hypotéka na družstevní byt však může být zajištěna i jinou nemovitostí
Jestliže bytové družstvo byty do osobního vlastnictví nepřevádí, můžete peníze na koupi získat i díky jiné nemovitosti. Banky většinou nevyžadují, aby se zástava vytvořila přímo k nemovitosti, kterou kupujete, ale akceptují jakoukoliv jinou hodnotnou nemovitost. Můžete se tedy domluvit s příbuznými, kteří vám důvěřují, aby zastavili svůj dům či byt. Tohoto modelu většinou využívají mladé páry a rodiče s dětmi, které nemají dostatek vlastních finančních zdrojů a zároveň jim rodina chce v začátcích pomoci. Pokud máte jakékoliv další otázky týkající se financování nákupu nemovitosti, kontaktujete odborníky na finanční plánování.
Diskuse k článku