Jak se vypořádat s nárůstem ceny stavebních materiálů
Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo jste se do ní už pustili, pravděpodobně řešíte problém strmého nárůstu ceny stavebních materiálů. Ten komplikuje výstavbu developerům, stavebním firmám i svépomocným stavebníkům. Jak se s problémem vypořádat? A existuje vůbec nějaké řešení? Tyto otázky nám pokládáte stále více čtenářů, proto jsme se rozhodli na problematiku podívat podrobněji.
Zdražilo se vše, nejvíc ale dřevo
Nárůst ceny stavebních materiálům se dotkl všech, kteří chtějí stavět, nebo rekonstruovat. Nárůst ceny se totiž odrazil napříč různými odvětvími a dotkl se v podstatě všech stavebních materiálů. Některé však zdražily víc než jiné, zejména dřevo. U dřeva došlo ke zdražení přibližně 130 až 140 %. Z toho důvodu se velmi zdražila celková výstavba dřevostaveb, které byly až doteď považované za cenově dostupnější alternativu ke zděné výstavbě.
Cena dřevostaveb se přibližně zdvojnásobila. Pro mnohé může být zajímavé přemýšlet nad opuštěním myšlenky stavět novostavby a vrhnout se do realizace domu z cihel nebo pórobetonu. I tam však k výraznému zdražení došlo, často je i problém materiál v požadovaném množství vůbec sehnat. Zdražilo se i železo, měď a mnohé další materiály.
Refinancování hypotéky – vyplatí se vám?
Hypotéka na pozemek: jednodušší je to s konkrétními plány pro stavbu domu
Pokud můžete, projekt na nějakou dobu odložte
Většina odborníků se shoduje na tom, že nedostatek stavebního materiálů a s tím související vysoké ceny nebudou trvat věčně. Na druhou stranu však pravděpodobně nedojde k poklesu na původní hodnoty. Pokud můžete, své projekty odložte na dobu, kdy se situace uklidní a nabídka i poptávka ustálí. V současnosti je velmi těžké vytvářet rozpočty a na základě jich žádat o úvěry, protože ceny materiálů neskutečně kolísají. Pokud si počkáte, až se trh ochladí, ceny srovnají a materiály budou dostupnější, vyvarujete se zbytečných problémů.
Už stavíte? Požádejte o navýšení hypotéky
Pokud odložení projektu nepřichází v úvahu, jelikož je stavba v plném proudu, můžete narazit na problémy s financováním. Kvůli vysokým cenám materiálů finanční prostředky zkrátka dojdou dřív, než bylo v plánu. Bankovní domy však aktuální situaci dobře sledují a je v jejich zájmu, aby byly rozestavěné (a zástavním právem zatížené) domy dokončené. U staveb zatížených úvěrem naopak odkládání stavby nedoporučujeme – smlouva vás pravděpodobně zavazuje dokončit realizaci v určitém termínu, a tak byste se mohli navíc potýkat se sankcemi a jinými problémy s bankou.
Banky se snaží stavebníkům často vyjít vstříc a nabízejí možnost navýšení hypotéky. Vždy však musí být klient dostatečně bonitní a navýšená měsíční splátka nesmí vytvářet zvýšené riziko pro problémy se splácením. Pokud o hypoteční úvěr teprve budete žádat, připravte se na zdražování. Doporučujeme zažádat o hypotéku včetně rezervy, která by měla být alespoň 20 % oproti plánovaného odhadu ceny stavby.
Vývoj v budoucnu je těžké odhadnout
Současně je důležité podotknout, že do budoucna není jisté nic. Rozhodně se nespoléhejte na to, že za rok nebo dva se situace uklidní a cena materiálů zase půjde dolů. Raději počítejte s nejhorším scénářem, tedy že se cena stavebních materiálů v čele se dřevem bude i nadále zvyšovat. Střízlivé odhady odborníků pak předpokládají, že cena dolů příliš nepůjde, ale dojde k zastavení nárůstu a zklidnění na trhu. K dalšímu zdražení může ještě dojít na podzim tohoto roku, v tuto chvíli totiž můžete nakoupit materiály relativně výhodně ze skladových zásob. Pokud k vám taková nabídka dorazila a máte materiál kde uložit, tuto možnost rozhodně zvažte.
Nenechte si ujít další související články:
Diskuse k článku