Družstevní byty - jaké výhody a nevýhody skýtají?
Pořizování nového bydlení je dobrodružství plné nástrah. Každý, kdo se do něčeho takového pustí, by měl mít alespoň základní povědomí o jednotlivých možnostech a případných komplikací, jež by mohly nastat. V následujícím textu se zaměříme na družstevní bydlení a hlavně jeho výhody a nevýhody.
Čeká to téměř každého: sehnat bydlení za rozumnou cenu tak, aby odpovídalo všem požadavkům. Z pohledu vlastnictví existuje několik možností, jak takovou situaci vyřešit. Družstevní byty jsou realitními kancelářemi mnohdy inzerovány jako ty, které si můžete koupit. To je však omyl – kupujete si pouze členství v družstvu. Jak už to tak ale bývá, existují i výhody a je jen na vás, jestli u vás převáží pozitiva, nebo negativa.
Družstevní byt: základní právní povědomí
Družstevní byty jsou ve vlastnictví daného družstva a vy se stanete pouze nájemníkem (ačkoliv se pohybujete na hranici s osobním vlastnictvím). Nelze s ním tedy svévolně nakládat – třeba k pronájmu potřebujete souhlas družstva. Jeho prodej není možný, pouze převod práv. Co ovšem hraje ve většině případů výraznou roli, je jeho cena. Ta bývá totiž právě kvůli tomu, že se jedná o nájem, výrazně nižší.
Na co se zaměřit při koupi
Při koupi (nebo jen pronájmu) jakékoliv nemovitosti je potřeba mít se na pozoru a všechny dokumenty důkladně prostudovat. U předávání družstevního bytu by neměla chybět:
- nájemní smlouva (Víte, co určitě musí obsahovat nájemní smlouva?)
- potvrzení o tom, že byt není zatížen žádnými dluhy (jednat se může například o nezaplacený nájem nebo neuhrazené poplatky za služby atd.)
- potvrzení od družstva, že ten, kdo vám byt předává je skutečně jeho členem
- dohodu o předání členství v družstva
- protokol o předání bytu
Proklepněte si i samotné družstvo, jestli není zadluženo. Špatné hospodaření by pak mohlo mít totiž na nájemníky nepříjemné dopady.
U samotného bytu si pak všímejte jeho vybavenosti a kvality, co se týče rekonstrukcí; jeho umístění v domě nebo stáří domu. Svou roli hraje také dopravní dostupnost a sociální vybavenost (lékaři, školky, kultura, sportovní vyžití…) nebo parkování. Nezapomínejte si při prohlídce všimnout sousedů nebo možnosti stavebního rozvoje v okolí. Vše by se totiž mělo odrazit ve výsledné sumě.
Družstevní byty: poptávka stoupá
Zdá se, že boom soukromého vlastnictví bytů začíná pomalu opadávat. Přestože většina nových bytovek nabízí pronájem, termín „družstevní byt“ je však skloňován čím dál více. Takové bydlení je totiž blíže těm, kteří nedosáhnou na hypotéku, a přesto touží bydlet samostatně. Typickým příkladem může být rodina, pro níž je současný (malý) byt nedostatečný a potřebuje něco většího. Proto může zvolit družstevní byt, na nějž bude mít základ díky prodeji předchozí nemovitosti, a zbytek bude měsíčně splácet jako „nájem“. Z tohoto důvodu je třeba se zajímat i o možnost převodu bytu do osobního vlastnictví.
Družstevní byty mají svá pro i proti, záleží na vašich možnostech. Rozhodně by neměly být přehlíženy už jen proto, že se jedná o schůdnou možnost bydlení s rozumnou vizí do budoucna. Jako největší plus se jeví bezplatné nebytí bytu po rozhodnutí družstva o takovém převodu, záporem je pak dlouhodobý nájem. Je jen na vás, nakolik jste schopni kompromisu, co se bydlení týče.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku