Co všechno musí obsahovat předávací protokol k bytu
Ať už jste nájemcem nebo pronajímatelem bytu, při předání byste měli s druhou stranou podepsat předávací protokol. Jedná se o dokument, který slouží k ochraně obou stran. Předávací protokol obsahuje důležité informace o stavu pronajímané nemovitosti, o jejím obsahu a rozsahu. Stejně tak má obsahovat informace o stavech energií pro bezproblémový odpočet. Co vše musí předávací protokol k bytu obsahovat a na co nezapomenout?
Zkontrolujte osobní údaje
V předávacím protokolu musí být uvedené správné a přesné osobní údaje nájemce a pronajímatele. Nezapomeňte proto uvést jméno a příjmení, rodné číslo a trvalé bydliště. Údaje na nájemní smlouvě by se měly s údaji na předávacím protokolu shodovat.
Doporučujeme vzájemně si ukázat doklady totožnosti a zkontrolovat správnost osobních údajů. Vepsání fiktivních jmen a dalších údajů je totiž nejčastější zbraní podvodníků. Při nesprávných údajích jsou smlouva i předávací protokol neplatné. Nezapomeňte také na konci dokumentu protokol podepsat, bez podpisu obou stran by byl rovněž neplatný. Jednu kopii si ponechte vy a druhou předejte protistraně.
Předmět předání
V samotném úvodu předávacího protokolu je dobré zmínit základní informace o předávané nemovitosti. Nezapomeňte proto uvést adresu, číslo bytu, soupis místností a výměru bytu. Pokud byste pronajímali třeba jen několik místností, nezapomeňte to do protokolu řádně uvést. Nájemce by se pak mohl domáhat pronájmu celého bytu.
Stavy měřičů ke dni předání
Při pronájmu bytu platí za energie, vodu a vytápění zpravidla pronajímatel bytu, nájemce pak zaplatí danou částku přímo jemu. Aby byl odpočet energií přesný, počítá se podle stavu měřičů. Při předání nemovitosti se proto musí do předávacích protokolů uvést stavy všech měřičů – elektroměrů (pro levnější i dražší tarif), plynoměru a vodoměrů (zvlášť pro studenou a pro teplou vodu).
Předávací protokol má obsahovat seznam klíčů
Velmi často se zapomíná do předávacího protokolu uvést i seznam a počet klíčů. Tento údaj je ale důležitý pro obě strany. Po ukončení nájmu se totiž musí pronajímateli vrátit tolik klíčů, kolik je uvedeno v protokolu. Nesmí se zapomínat na žádné klíče – od hlavních dveří, vchodových dveří, ale také sklepa, sušárny, skříňky nebo poštovní schránky. Bez uvedení v předávacím protokolu se majitel nemá klíčů jak domáhat.
Seznam vybavení
Hlavní náplní předávacího protokolu by měl být kompletní seznam vybavení. Čím podrobnější bude, tím budou v případě jakýchkoliv problémů obě strany chráněné. Doporučujeme do předávacího protokolu vytvořit samostatné kolonky pro jednotlivé místnosti a zahrnout seznam vybavení. Je jen na vás, jak moc detailní budete, ale zejména na cennější věci byste rozhodně neměli zapomínat.
Do předávacího protokolu uveďte i míru opotřebení
Obsah předávacího protokolu se často považuje za běžnou formalitu, které není potřeba věnovat větší pozornost. To je chyba, protože především u nových nebo naopak opotřebených věcí může podrobnější popis vyřešit případné spory.
Pokud pronajímatel dává k dispozici zcela nové vybavení, je dobré se o tom zmínit. Naopak v případě poškození, viditelného opotřebení nebo nefunkčnosti některých zařízení je uvedení této skutečnosti obzvláště důležité pro nájemce.
Předávací protokol si s protistranou pečlivě pročtěte
Předávací protokol podepisujte až při samotném převzetí nemovitosti. Před podpisem si byt obě strany projděte a další objevené nedostatky nebo nesrovnalosti do předávacího protokolu zaneste. Může se to zdát jako zbytečná formalita, při případných sporech ale vyřeší spoustu problémů.
Přečtěte si také, co vše by měla nájemní smlouva obsahovat nebo jak ji ukončit.
Diskuse k článku