Dilema spojené s bydlením: hypotéka, nebo pronájem?
Spousta lidí žijících v pronajatém bytě nebo domě často přemýšlí nad tím, zda by nebylo vhodnější dávat každý měsíc peníze do vlastního bydlení místo na pokrytí nájemného. V otázce pohodlí plynoucího ze získání majetku jednoznačně vítězí hypotéka. Ta je ovšem velkým závazkem na desítky let, což mnohé kvůli nejistotě v otázkách budoucnosti od zřízení odradí. Kdy se více vyplatí hypotéka a kdy pronájem? Zamyšlení nad tímto problémem přináší dnešní článek.
Hypotéka existuje dvojího typu, účelová a neúčelová. Bližší informace o tomto dostupném financování bydlení naleznete v článcích „Hypotéka – dlouhodobý závazek, co plní sny (nejen) o bydlení“ a „Jaké výhody a nevýhody skýtá americká hypotéka?“, které tento produkt bankovních institucí přibližují. U pronájmu je základem dobře sepsaná nájemní smlouva, o které informujeme ZDE. Rozhodujícím faktorem, při volbě možnosti, jak bydlet, by měly být především ujasněné představy o vlastní budoucnosti. Nezáleží pouze na jistotách ohledně výdělku, ale také na přesvědčení, zda chcete zůstat na jednom místě a zda preferujete byt, nebo dům.
Najděte si nejvýhodnější hypotéku a bydlete ve svém. |
Hypotéka a vlastní bydlení patří mezi preferované možnosti
V České republice se lidé více přiklání k možnosti pořídit si vlastní bydlení. To patří mezi základní životní priority. I z toho důvodu se hypotéka těší dlouhodobému zájmu, a to především u mladých lidí. Odborníci tento jev však nekomentují s příliš velkým nadšením a varují před unáhleným vytvořením tak velkého závazku, jakým hypotéka je. Navíc v jistém smyslu slova brání v rozletu. Může přijít zajímavá pracovní nabídka, hypotéka vás však pravděpodobně udrží ve městě, kde jste si koupili nemovitost. Málo lidí zapomíná také na to, že hypotéku nelze přestat splácet. V případě jakýchkoliv komplikací přichází sankce, které mohou vyústit až v prodej bytu nebo domu a ztrátu doposud vložené částky. Na druhé straně netřeba zapomínat na to, že splácení hypotéky představuje investici do majetku, jehož hodnota může navíc růst.
Pronájem, to je méně starostí a žádný závazek
Nájemní bydlení se dle odborníků vyplatí především ve velkých a prosperujících městech, kde je cena nemovitostí oproti nákladům spojených s pronájmem pořád vyšší. Nezavazující bydlení v podobě nájmu umožňuje kdykoliv se přestěhovat a také zpravidla nepřináší nutnost se o nemovitost starat, opravovat ji a vkládat do ní další peníze. Pronájem navíc umožňuje spořit, nebo volné finance zhodnocovat investicemi. Nabídka ve většině měst převyšuje poptávku, a tak je možné vybrat si byt nebo dům přesně dle představ – zařízený i nezařízený, různých dispozic a velikostí.
Hypotéka versus pronájem – co je lepší?
Vzhledem k tomu, že obě možnosti mají svá pro a proti, která se odvíjí nejen od způsobu života, ale také od složitých výpočtů finanční matematiky, co berou v potaz i koeficient budoucí hodnoty peněz, nelze vyvodit jednoznačný závěr, která varianta se jeví lepší. Pro konečné porovnávání je nutné brát v potaz nejen celkovou výši ceny nemovitosti a náklady na pronájem, ale také úroky z úvěru a případné výnosy ze spoření, které lze při nájmu realizovat.
Při hledání odpovědi na otázku, zda je výhodnější hypotéka, nebo pronájem, se jeví nejlepším řešením kompromis v podobě hypotéky v době, kdy bude možné nákup nemovitosti financovat alespoň částečně vlastními prostředky v řádu statisíců korun. Z racionálního hlediska je tedy hypotéka, díky níž si pořídíte vlastní bydlení, jako taková vhodnější, pronájem zpravidla levnější.
Diskuse k článku