Hypotéky stále zlevňují, ceny nemovitostí však zůstávají na vrcholu
Jedním z důvodů, proč je právě v tuto dobu ideální čas na zřízení hypotečního úroku, jsou velmi nízké úrokové sazby. Ty klesají už šestý měsíc v řadě…
Touha po bydlení ve vlastním domě nebo bytě je viditelná zejména u mladé generace. Právě pro ni je však získání hypotéky často obtížné, a to i přes poměrně vysoké měsíční příjmy. Ještě před rokem bylo získání hypotéky pro mnohé nemožné, nyní se však situace obrací k lepšímu. Mnohé banky snížily požadavky na schválení hypotečního úvěru, úrokové sazby navíc zlevňují už celých 6 měsíců. Právě teď je tak pro mnohé ideální doba pro zakoupení vlastní nemovitosti.
Pokles úrokových sazeb pokračuje už přes půl roku
Jedním z důvodů, proč je právě v tuto dobu ideální čas na zřízení hypotečního úroku, jsou velmi nízké úrokové sazby. Ty klesají už šestý měsíc v řadě. Průměrná úroková sazba je nyní 2,07 %, což odpovídá rekordně nízkým úrokům ze září 2017. Pokles cen rozhýbal i zájem žadatelů – v září si pro hypotéku přišlo do banky téměř 8 tisíc lidí a dohromady zažádali o více než 22 miliard korun.
Křišťálovou kouli nemá nikdo, a tak je těžké odhadovat, jak se bude finanční trh vyvíjet v dalších měsících. Dá se však předpokládat, že mírné klesání bude pokračovat i v dalších měsících. Určitě však nebudou hypotéky klesat do nekonečna, a tak je právě teď nejvyšší čas začít přemýšlet nad jejím zřizováním.
Čtěte také: Hypotéka v roce 2020 a podmínky k jejímu získání
Hypotéky jsou aspoň trochu dostupnější
Už delší dobu platí, že získat hypotéku pro mladou rodinu s průměrným příjmem, ale minimem našetřených finančních prostředků, je takřka nemožné. Z hlediska výše příjmu jsou v tuto chvíli hypotéky trochu dostupnější, a to zejména díky nízkým úrokovým sazbám. Díky nim jsou totiž měsíční splátky nižší, a tak si hypotéku mohou dovolit i lidé s trochu nižšími příjmy.
Už v dubnu navíc Česká národní banka zmírnila podmínku, podle které mohli banky nabízet převážně hypotéky do výše 80 % hodnoty nemovitosti. Nově mohou běžně nabízet i 90% hypotéky, banky k tomuto kroku však přistupují opatrně a rozhodně je nenabídnou všem. Pokud budete chtít hypotéku a máte jen minimum vlastních prostředků, počítejte s navýšením úrokové sazby. Řada bank si totiž k hypotékám ve výši 90 % hodnoty nemovitosti často připočte i celé procento.
Zajímavý produkt pak nabízí například Česká spořitelna, která už delší dobu nabízí hypotéku Prvobydlení určenou zejména pro mladé. Hypotéku lze čerpat jen na byt, současně musí jít o první nemovitost, kterou žadatel bude vlastnit. Při splnění těchto požadavků poskytne banka úvěr ve výši 90 % ceny nemovitosti, a to při stejné úrokové sazbě jako u 80% a nižších hypoték.
Ani Covid neotřásl s trhem nemovitostí
Když na jaře započala první vlna pandemie, mnozí předpokládali, že brzo začnou klesat ceny nemovitostí. To se však nepotvrdilo, a tak ceny mnohdy ještě rostou, případně stagnují. Vzhledem k vysokým cenám domů i bytů je tak vlastní bydlení stále pro mnohé nedosažitelné. Ukazuje se, že bublina vysokých cen nemovitostí jen tak nepraskne.
Na druhou stranu se díky této skutečnosti vyplatí investovat do nemovitostí i teď, protože se ukázalo, že trhem neotřese ani krize současné úrovně. Je namístě zmínit, že už na jaře prudce stoupl i zájem o pořizování chat a dalších rekreačních nemovitostí. Této problematice jsme se již dříve věnovali v samostatném článku.
Pokud se vážně rozhodujete nad pořízením bytu nebo domu, díky nízkým úrokovým sazbám a částečnému zmírnění podmínek je právě teď ideální doba. Do investic se však pouštějte jen v případě, máte-li zajištěné pravidelné měsíční příjmy a neočekáváte riziko ztráty zaměstnání vzhledem ke koronavirové krizi.
Další články související na témate hypoték:
- Hypotéka na družstevní byt: jak ji získat?
- Jaké výhody a nevýhody skýtá americká hypotéka?
- Prodej bytu s hypotékou lze uskutečnit jen se souhlasem banky
- Změna hypotéky? Počítejte se zákazem zcizení a zatížení
- Velký průvodce odhady nemovitostí – co se vyplatí znát
- Při pořizování bytu si dejte pozor na další výdaje
Diskuse k článku