Zazimujte zahradní nábytek a prodlužte jeho životnost
Necháváte přes zimu na zahradě, terase nebo balkóně zahradní nábytek volně stát? Pak zbytečně zkracujete jeho životnost. Správnou údržbou zajistíte, že bude krásně vypadat i po letech používání a v příští sezóně vám bude dobře sloužit. Přinášíme pár tipů a rad, jak zahradní nábytek připravit na zimu.
Pokud máte možnost, přesuňte jej do tepla
I když mnohé materiály zvládnou působení deště, sněhu i mrazu, vždy trpí. Proto je vhodné je na zimu přesunout na suché a teplé místo. Ideální je sklep, dílna nebo kůlna. Nejde ani tak o působení nízkých teplot, jako právě o déšť a mráz, který dokáže poškodit i velmi odolné kusy zahradního nábytku. Pokud tedy nemáte možnost přesunout vybavení do teplé místnosti, schovejte jej alespoň pod přístřešek.
Dřevěná terasa je dokonalou ozdobou domu. Postavte si ji sami
Posuvné zastřešení terasy: užívejte si za každého počasí
Nábytek uložený venku překryjte plachtou
Zejména majitelé bytů a malých rodinných domů nemají možnost na zimu zahradní nábytek sklidit do uzavřeného prostoru. V takovém případě doporučujeme před příchodem sněhové nadílky překrýt zahradní nábytek nepromokavou plachtou, která zabrání přímému kontaktu se sněhem a námrazou. Stačí překrýt horní část nábytku, naopak balení do igelitových pytlů není nejvhodnější. Voda by mohla uvnitř kondenzovat a způsobit výskyt plísní a zatuchnutí zahradního vybavení.
Před příchodem tuhé zimy nábytek očistěte
Životnost zahradního nábytku výrazně snižují i dlouhodobě nanesené nečistoty. Během léta se na zahradní stolky, křesla nebo židle jistě usadil prach, případně bláto. Odstranění špíny až v příštím roce by mohlo způsobit poškození povrchové úpravy. Proto zahradní nábytek očistěte suchým hadrem a případně i proudem teplé vody ještě před tím, než začne mrznou a sněžit.
Na jaře bude pravděpodobně potřeba vybavení znovu vyčistit, špína však půjde dolů mnohem lépe a příprava na sezónu zabere jen pár minut. Pokud máte na terase nebo balkoně stolek s odnímatelnou skleněnou deskou, vyčistěte ji přípravkem na mytí skel a uložte do interiéru. Pokud by na ní zmrzla vrstva vody nebo sněhu, mohla by prasknout.
Vybírejte nábytek, který vydrží
V případě, že nemáte možnost zahradní nábytek správným způsobem zazimovat, volte takové typy, které jsou odolné vůči klimatickým vlivům. Vyhněte se pořizování nábytku ze dřeva nebo proutí, které by mráz a sníh snášelo jen těžko. Lepší volbou jsou židle a stolky z umělého ratanu, i ten však může působením silného mrazu popraskat a jeho povrchová úprava degradovat.
Pro celoroční použití jsou vhodné stoly a židle z kovu, které jsou opatřené povrchovou úpravou práškového lakování. Bez větší újmy si poradí i s extrémními mrazy a neuškodí jim ani vrstva ledu nebo sněhu. Počítejte však s vyšší počáteční investicí.
Kromě zahradního nábytku si zazimování zaslouží i další vybavení a stavební prvky. Přečtěte si související články:
Diskuse k článku