Zavlažování zahrady a trávníků v létě je nutnost
Bez vody se neobejde nikdo, a to platí i pro rostliny na zahradě, ve skleníku, případně i pro okrasnou zahrádku s trávníkem. Nějakou dobu bez zavlažování sice vydrží, avšak uvadání není nic pěkného jak na pohled, tak i z hlediska kvality rostlin. Možná je překvapivé, že spíše než kvetoucí nebo užitkové rostliny trpí nedostatkem vody nejvíce trávník.
Přes léto to u nás se srážkami obvykle nebývá pro zeleň zrovna příznivé, a tak se zavlažování nevyhne nikdo. Je jedno, zda se rozhodnete pro automatický zavlažovací systém, který značně usnadní práci, nebo zůstanete u tradičních hadic a konví.
Pravidla zavlažování zahrady a skleníku
- Pro rostliny je důležitá vlhkost. V procesu růstu ale potřebují také sucho. Je to přirozený proces, proto by se neměl narušovat přílišným zaléváním. Nic tedy nepřehánějte. Zalévat je vhodné v menších intervalech, o to ale důkladněji. Týká se to zejména květinových a okrasných záhonků, kde je optimální frekvence zálivky dvakrát týdně (za to ale větším množstvím vody). U užitkových zahrad častěji.
- Zalévejte pozdě večer nebo brzy z rána, kdy slunce na zeminu „nebije“ a voda se tak okamžitě neodpařuje, ale má lepší možnost vsáknout se a vytvořit zásoby.
- Snažte se, aby listy nezůstávaly mokré: vhodnější způsob zavlažování, než klasické kropení, je položení hadic na zem. Na vlhkých listech vznikají skvrny a to je také ideální prostředí pro nemoci.
- Ve skleníku je také možno zvolit mezi automatickým nebo mechanickým zavlažováním. Je potřeba dávat pozor na teplotu vody, kdy mezi chladnou vodou a prostředím skleníku může být rozdíl až 40°C, což teplomilné rostliny rozhodně neocení.¨
Založení trávníku na podzim – postup
Zavlažování trávníku
Trávník je nejnáročnější plochou zahrady, co se týká potřeby vody. Že je jí nedostatek poznáte tak, že se stébla po sešlápnutí nenarovnají a ani barva není zrovna svěží. Trávník zavlažujte ráno, večerní zalévání není ideální. Mladému trávníku dopřávejte častější a vydatnější dávky vody, než u několikaletého porostu. Ohled je třeba brát i na typ půdy – častěji je potřeba zalévat písčité, než jílovité nebo hlinité.
Úsporné zavlažování zahrady
- V rámci úspor používejte dešťovou vodu. Při deštích ji zachytávejte do nádob a následně využijte k zavlažování. Navíc džbery, staré vaničky nebo kádě můžou být i stylovými doplňky zahrady.
- Mulčovací kůra není jen pěkným doplňkem, ale také praktickým: zemina se pod ní udržuje déle vlhká a voda se odpařuje mnohem pomaleji.
- Využijte přirozeného stínu vzrostlých stromů – také pod nimi se voda tolik nevypařuje a přes léto tak není nutné časté zalévání.
- Vodu zadržuje i dřevo – zajímavým tipem je tedy zakopání kmenů pod místa, kde budou vysazeny rostliny náročné na vodu.
Nechcete se zabávat starostí o pravidelnou zálivku? Pomůže vám v tom automatické zavlažování.
Diskuse k článku