Květnatá louka nebo trávník?
Trávníky patří k dvorkům a zahradám už téměř neodmyslitelně. Perfektně střižený a upravený zelený pažit syté barvy je pýchou každého majitele byť jen malé zahrádky. Velké plochy vyžadující pravidelnou péči jsou ale náročnou úlohou. Existuje k nim však jedna zajímavá alternativa, kterou je louka. Ať už květnatá či nikoliv, trávník nahradí více než efektivně.
Zní to až poeticky. Louka symbolizuje venkov, pohodu, klid a volnou přírodu. Z ryze praktického hlediska má však mnohé netušené výhody. Jeden z hlavních důvodů, proč je v současnosti tolik populární jejich vysazování, je údržba, jenž už nemůže být jednodušší.
Louka versus trávník
Jaký je mezi nimi největší rozdíl? V podstatě by se dalo říci, že květnatá louka je druhem trávníku. V Německu se jedná o rozšířený druh, u nás ale takové popularity nedosáhl. Důvodem by mohl být fakt, že v případě louky se jedná o běh na dlouhou trať – perfektního vzhledu totiž nedosáhnete během několika měsíců. K ideálu se dopracujete až po několika letech, což se týká zejména květnaté louky, jenž je na rostlinné druhy ještě bohatší, než louka obyčejná. Ovšem jedna věc hovoří jasně ve prospěch luk – kosit je třeba jen dvakrát do roka!
Péče o louku
Květnatá louka znamená soužití mezi mnoha druhy rostlin. Ve volné přírodě díky vztahy mezi florou, faunou a vhodnému složení půdy dokáže vydržet vše – sucha i vytrvalé deště. A to je devíza na zahradách – při minimální starosti splní maximálně účel.
- Louka není náročná na kvalitu půdy. Vyroste i na těch s malým obsahem humusu.
- Naopak louky mají rády slunce, avšak není nezbytností.
- Hnojení není třeba; pokud ale budete přihnojovat, počítejte s tím, že se bude dařit silným dužinatým rostlinám, jenž bývají v růstu agresivnější
- Kosení stačí jednou až dvakrát ročně (po třetí v případě dlouhého podzimu) – vždy až po odkvětu a vysemenění, aby se rostliny mohly šířit přírodní cestou
- Zbytky posekaným rostlin odstraňujte, aby nestínily a nebránily v růstu
Jaké rostliny najdeme na louce
Složení louky: různé druhy trav, jeteloviny, kvetoucí rostliny. Žádoucí je druhová rozmanitost: ovsík vyvýšený, kostřava červená, trojštět žlutavý, tomka vonná, všechny jeteloviny kromě jetele plazivého, z bylin kopretiny, jitrocel, kmín a kozí brada. Naopak druhovou rozmanitost brzdí lilky, lipnice, pampeliška, šťovíky, rdesno a kakosty.
Na co dávat pozor
- Posečenou trávu rozhodně nedávejte k zelenině, kam by vypadala zbylá semínka a zeleninou zahradu zaplevelila; pokud nevíte kam s ní, zvolte kompost
- Sečení je nutné alespoň jednou v roce, příroda by jinak měla tendence k nekontrolovatelnému růstu, kdy by v kombinaci s náletem semen stromů mohlo mít počátky zalesňování
- Sečení je nutné i kvůli agresivním druhům rostlin, jenž by utlačovaly kvetoucí luční druhy
Dobrou zprávou je, že krásnou louku je možno udělat i ze zanedbané. Připravte se ale minimálně na dva roky práce. Nápomocné k tomu mohou být luční směsi, jenž se dají koupit v zahrádkářských potřebách a dodají tak potřebné kvetoucí rostlinky. Povětšinou je specifikace konkrétnější, takže si budete moci vybrat i dle osobních preferencí.
Kombinujte luční směs a klasický trávník
Zajímavým tipem pro výsadbu není jen kompletní zasetí velké plochy, protože luční směsi můžete využít jen pro části zahrady. Zajímavě působí ohraničení trávníku štěrkem a kameny, kdy do zbytku prostoru vysadíte travní luční směs.
Diskuse k článku