Základní pravidla efektivního větrání skleníku
Skleník je součástí nezbytného vybavení zahrady, pokud to s pěstováním ovoce, zeleniny nebo květin myslíte opravdu vážně. Při jeho výstavbě však můžete narazit na několik zásadních problémů. Jedním z nich je i větrání. To je velice důležité pro udržení správných podmínek uvnitř skleníku, aby se rostlinám dařilo. Jak ho lze řešit a na co byste určitě měli pamatovat? I o tom se dočtete na následujících řádcích.
Jakmile se jednou do budování skleníku pustíte, budete muset brát v potaz mnoho pravidel a zákonitostí, bez nichž by vám byl k ničemu i sebelepší skleník z těch nejmodernějších materiálů (o těch se dočtete ZDE). Tři prvky jsou ale naprosto elementární a od nich se odvíjí vše: světlo, vláha a půda, tedy živiny, a již zmiňované větrání. Avšak pěstitelé začátečníci se mnohdy dopouští chyby, neboť jeho důležitost podceňují. Ve skleníku lze regulovat klimatické podmínky a je třeba toho využít. Oku neviditelné, o to ale důležitější, složky vzduchu ve sklenících plní roli „hnojiva“, čímž podněcují růst rostlin. A to je onen kýžený výsledek.
Na větrání skleníku myslete od začátku
Už při stavbě je potřeba počítat s větráním, a tak by součástí každého skleníku měly být těsné uzavíratelné větrací klapky. V létě by měl vzduch proudit mnohem více než přes zimu, ovšem zase ne tolik, aby se uvnitř vytrácela vlhkost. Ta naopak škodí v zimě, kdy by mohla rostliny poškodit.
Ideální je větrání skleníku zkombinovat. To znamená - mít připravené otvory jak v horním prostoru, tak také v bočních stěnách. Důvod je prostý a známý všem z hodin fyziky: teplý vzduch se drží u vrchu, zatímco ten studený níže. Bočním větráním tedy do skleníku vnikne chladnější vzduch a jakmile se ohřeje, zase vystoupá vzhůru. Cirkulace je tak zajištěna. Důležitou úlohu má hlavně v teplých měsících, kdy je třeba vyměnit vzduch i třikrát během dne.
Automatické větrání skleníku
Moderní řešení pro větrání skleníku má podobu automatického otevírání oken. Systém sám rozpozná, kdy je vhodné otvor otevřít, nebo naopak utěsnit. Vše funguje jednoduše na principu pracovní kapaliny, a zahrádkářům tak odpadá jedna starost. Nehodí se však do malých skleníků, doporučovány bývají až do těch rozměrnějších, kam se vyplatí. Už tedy nebudete muset kontrolovat vzdušnou vlhkost, neboť tento úkon bude automatizovaný. Větrání v kombinaci s automatickým zavlažováním ušetří opravdu spoustu práce a starostí.
Kromě větrání existuje ještě jeden způsob, jak zapracovat na příznivém prostředí. Sluneční paprsky dokáží v tropických dnech nadělat pěknou paseku, a tak je třeba ochránit rostliny také před nimi. Nezapomeňte proto umístit na skla praktická stínidla. Až vše doladíte a spojíte všechny aspekty, budete se moci chlubit perfektní úrodou.
Diskuse k článku