Zahradničení na pár metrech čtverečních? Jde to!
Že se v paneláku nespojíte s přírodou? Ale kdeže… Vypěstujte si vlastní zeleninu, ovoce či bylinky na vlastním balkoně. Nebo klidně v truhlíku za oknem. Přinášíme vám pár tipů na ty, které nejsou moc náročné. Navíc vám pohled na vlastní pěstitelský um vykouzlí úsměv na tváři a vaše malá zahrádka vdechne šedi paneláku nový život.
I s menšími květináči jdou dělat pěstitelská kouzla
Pokud nemáte moc místa na velké květináče nebo truhlíky, nezoufejte. Postačí i ty menší s hloubkou do 30 centimetrů. V dnešní době je navíc na trhu mnoho různých druhů truhlíků, které se dají zavěsit i na zábradlí, nebo lehké a závěsné květináče, které snadno instalujete na strop. Obecně platí, že čím jižněji je okno či balkon orientován, tím lépe se rostlinkám bude dařit. Ve všedních hypermarketech seženete vše potřebné.
Na podzim mívají řetězce zeminu ve slevách, tak se neostýchejte nějakou koupit do zásoby! Pokud si nebudete jisti jakou koupit, vždy se dá vsadit na univerzální. Co se pomoci růstu týče, regály jsou plny různých hnojiv, které jsou svými názvy snadno určitelné. Pomoc se dá získat i ekologicky. Až upečete dort či bábovku, nevyhazujte skořápky od vajíček! Nechte je vyschnout, nadrťte a při sázení sazeniček jich pár vhoďte pod kořínky. Rostliny z nich budou čerpat vápník a hořčík. Navíc třeba rajčátka ochrání před hnilobou.
Zahradní sprchy: Vyberte vhodný typ a nezapomeňte na odvodnění
Předzahrádka tvoří první dojem, proto si dejte záležet
Pro zavlažování zahrady i údržbu domácnosti se vyplatí využívat dešťovou vodu
Rostliny, které jsou nenáročné na prostor
Pokud nemáte místa na zbyt, volte druhy ovoce, zeleniny, bylin a květin, které jsou prostorově skromné. Jistě si vyberete! Máme pro vás řadu tipů:
Zelenina:
- Rajčata - rajčátka vybírejte nejlépe keříková, zakrslá či přímo balkonová. Vsaďte raději na jistotu a poohlédněte se spíše po cherry. Pokud máte balkon orientovaný na sever, velká rajčata by nemusela rychle dozrávat.
- Papriky a chilli papričky - ať už sladkým, nebo těm chilli většinou růst trvá déle. Nezapomeňte je tedy zasadit dříve, pokud chcete pěstovat od semínka. V hloubce mezi 20 - 40 cm se dobře daří např. Naga Morich, Scorpion nebo Jalapeño.
- Hrášek a fazolky - velmi nenáročné rostlinky, které rostou jako plevel.
Ovoce:
- Jahody - trsy jahod sázejte s dostatečným rozestupem. Při výběru převislých dbejte na výběr odrůdy, některé jsou totiž spíše okrasné a moc dobře nechutnají!
- Brusinky a borůvky - malé keříky, které mají rády spíše méně ostrého sluníčka.
Bylinky:
- Medvědí česnek
- Tymián
- Bazalka
- Petrželová nať
- Šnytlik
- Meduňka
- Šalvěj
- Všechny tyto bylinky nejsou moc náročné. Některé krásně kvetou, jiné zase voní. Jsou pro nás zdraví prospěšné a mají široké využití nejen v kuchyni!
Okrasné a vonné:
- Řeřicha - mimo hezkých květů má i blahodárné účinky na játra a močové cesty. Můžete ji použít i do různých pomazánek. Je bohatá na vitamíny B, C a K.
- Levandule - provoní nejen balkon, ale po usušení i celý byt. Navíc vás zbaví otravných molů.
Tak co, už víte, co letos vypěstujete? Pokud stále přemýšlíte, přečtěte si i některý z našich předchozích článků:
Diskuse k článku