Předzahrádka tvoří první dojem, proto si dejte záležet
Bez upravené předzahrádky nebude ani ten nejlepší dům perfektní. Malé prostory před domem se dají řešim mnoha způsoby, záleží pouze na tom, jak moc času jim budete ochotní věnovat. Je jasné, že velké a malé předzahrádky budou vyžadovat jiné řešení. Obě však mají společnou jednu věc – reprezentují majitele domu a jsou jeho vizitkou, jenž je vidět na první pohled.
První dojem je nesmírně důležitý, proto ani okolí domu nesmí být přehlíženo. Existují samozřejmě jednoduchá řešení v podobě vysazení trávníku, ale také složitější, jenž zahrnují budování skalek nebo tematické celky.
Jak by měla předzahrádka vypadat
Ať už chcete předzahrádku, s níž bude minimum práce, nebo takovou, kde si budete moci všechny zahrádkářské choutky, vždy dělejte tak, aby výsledný dojem působil harmonicky. Klidně může hýřit barvami, ale nikdy by se neměla podobat dortu, jaký připravoval pejsek s kočičkou – tedy: dáme tam vše, co máme po ruce.
Dobré je mít na paměti, že záhonky už nejsou v módě. Aktuální jsou méně náročné formy úpravy.
Předzahrádka bez námahy
Nejjednodušší variantou je samozřejmě vysazení trávníku, který stačí kropit, občas posekat a dvakrát do roka lehce oživit. Rovně střižený pažit působí upraveně, příjemně, ale na velkých plochách mnohdy nudně. Přitom by stačilo jen několik zakrslých dřevin (třeba s vyšším kmenem), které neznamenají práci navíc, ale celé dílo oživí.
Jestliže vede kolem pozemku chodník a nechce se vám budovat plot, pak vsaďte na nízké keříky, pod něž je vhodné umístit mulčovací kůru.
O něco náročnější je volba dřevin, které můžete tvarovat, jak se vám zlíbí. O tvarování okrasných dřevin jsme se již zmiňovali zde.
Náročnější - předzahrádka ve stínu
U předzahrádek s větším počtem různých květin je třeba brát ohled na to, jak moc se nechází ve stínu. Pokud jsou po většinu dne stíněny, pak je třeba volit rostliny nenáročně na přísun slunečního svitu, a takové, kterým nevadí vlhčí prostředí.
Druhým faktorem, který je nutné znát pro úspěšné vysazení zahrádky, je kvalita a typ půdy. Obecně se však dají poradit druhy rostlin, jenž mají pevnější stavbu (ideálně kmen) nebo silné dužinaté listy. Kupříkladu jsou to nízké keře vilíny, svídy, pro oddělení od silnice nebo chodníku ptačí zob obecný, z květin třezalka, bergénie, kakost či bohyška.
Co do skalky nejen na předzahrádce
Stále využívaným prvkem jsou skalky. Jak by ne, nové druhy skalniček umí vzbudit pozornost a jejich vzhled je velmi zajímavý. Správná kombinace pak vykouzlí jedinečný systém.
Výběr je opravdu široký:
Kvetoucí skalničky
- koniklec, levandule, travnička
- geranium, kopretina, rozchodník
- devaterník, kokarda, čechrava
Trávy
- kostřava, ostřice, ovsíř, různé druhy okrasných trav
Nekvetoucí skalničky
- netřesk, cymbálek
Zapomínat by se nemělo ale na kameny, které ke skalkám patří stejně jako rostliny. Volte proto menší i větší, hlavně ale zajímavé.
Předzahrádka rozhodně nemusí být nudná, záleží jen na tom, kolik času jste ochotní jí věnovat. V žádném případě ale nezapomeňte, že je vaší vizitkou!
Diskuse k článku